header2
Haberler
Perşembe, 19 Ekim 2017 16:51

Sayın Üyemiz;

 

Vergi Usul Kanunu Tebliği Değişikliği

Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından Vergi Usul Kanunu Tebliği'de değişiklik yapılmasına dair tebliğ 09/06/2017 tarihli Resmi Gazete yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

Söz konusu Tebliğ ile gerçek usülde vergilendirilmeyen çiftçilerin satmış oldukları ürünleri süreleri içinde ticaret borsalarına tescil ettirmeleri halinde, taraflar arasındaki ödemenin banka veya finans kurumları aracılığı ile yapılması zorunluluğu kaldırılmıştır.

TOBB' nden gönderilen ilgili yazı ekte sunulmuştur.

Gereğini ve bilgilerinizi rica ederiz.

Salı, 17 Ekim 2017 11:26

KIRSAL KALKINMA DESTEĞİ”NDE SON BAŞVURU TARİHİ 11 ARALIK!

Sayın Üyemiz;

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın “Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı 12. Etap Başvuruları” çerçevesinde belirlenen illerde ekonomi yatırımları, sulama, turizm ve teknoloji proje konularına %50 hibe verecek. Başvurular 11 Aralık 2017 tarihine kadar devam edecektir.

Desteklemeden faydalanmak isteyen yatırımcıların 11 Aralık 2017 tarihine kadar www.tarim.gov.tr internet adresindeki “KKYDP Online Başvuru” alanından başvuru yapması gerekmektedir.

Afyonkarahisar, Ağrı, Amasya, Ankara, Aydın, Balıkesir, Burdur, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Giresun, Hatay, Isparta, Mersin, Kars, Kastamonu, Konya, Kütahya, Malatya, Manisa, Kahramanmaraş, Mardin, Muş, Nevşehir, Ordu, Samsun, Sivas, Tokat, Trabzon, Şanlıurfa, Uşak, Van, Yozgat, Aksaray, Karaman, Ardahan illerinde; 
a. Yaş meyve sebze tasnif, paketleme ve depolama yatırımları hariç bitkisel ürünlerin işlenmesi, paketlenmesi ve depolanması,,
b. Hayvansal ürünlerin işlenmesi, paketlenmesi ve depolanması konusunda sadece ham derinin işlenmesi ve günlük en fazla 20 baş hayvan kesim kapasiteli mezbaha,
c. Soğuk hava deposu,
d. Çelik silo,
e. Hayvansal ve bitkisel orijinli gübre işlenmesi, paketlenmesi ve depolanması 
f. Yenilenebilir enerji kullanan yeni sera,
g. Yenilenebilir enerji üretim tesisleri,
h. Kırsal ekonomik alt yapı yatırım konularından; çiftlik faaliyetlerinin geliştirilmesine yönelik altyapı sistemleri, bilişim sistemleri ve eğitimi yatırımları.

Adana, Adıyaman, Antalya, Artvin, Bilecik, Bingöl, Bitlis, Bolu, Edirne, Eskişehir, Gaziantep, Gümüşhane, Hakkari, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kırklareli, Kırşehir, Kocaeli, Muğla, Niğde, Rize, Sakarya, Siirt, Sinop, Tekirdağ, Tunceli, Zonguldak, Bayburt, Kırıkkale, Batman, Şırnak, Bartın, Iğdır, Yalova, Karabük, Kilis, Osmaniye ve Düzce illerinde ise;
a. Bitkisel ürünlerin işlenmesi, paketlenmesi ve depolanması,
b. Hayvansal ürünlerin işlenmesi, paketlenmesi ve depolanması,
c. Su ürünlerinin işlenmesi, paketlenmesi ve depolanması,
d. Soğuk hava deposu,
e. Çelik silo,
f. Hayvansal ve bitkisel orijinli gübre işlenmesi, paketlenmesi ve depolanması,
g. Yenilenebilir enerji kullanan yeni sera,
h. Yenilenebilir enerji üretim tesisleri,
i. Tarımsal üretime yönelik sabit yatırımlar,
j. Kırsal ekonomik alt yapı yatırım konularından; kırsal turizm, çiftlik faaliyetlerinin geliştirilmesine yönelik altyapı sistemleri, el sanatları ve katma değerli ürünler, bilişim sistemleri ve eğitimi yatırımları, hibe desteği kapsamında değerlendirilecek.

Hibe detaylarını içeren Uygulama Rehberi ve belgelere http://www.tarim.gov.tr/…/Kkydp-12-Etap-Teblig-Ve-Uygulama-… adresinden ulaşabilirsiniz.

Bilgilerinize rica ederiz.

Salı, 03 Ekim 2017 12:21

Ödemiş Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı A.Latif AKA Gümrük ve Ticaret Bakanımız Sayın Bülent TÜFENKCİ’ nin teşrifleriyle 29 Eylül 2017 tarihinde Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nde düzenlenen “BİLGİLENDİRME ve İSTİŞARE TOPLANTISI” na katılım sağladı. Oda ve Borsaların sorunları Bakanlık nezdinde dile getirildi. (29 Eylül 2017 – TOBB )

Çarşamba, 27 Eylül 2017 18:08

Ödemiş Ticaret Borsası, 27.09.2017 tarihinde Elazığ Ticaret Borsası öncülüğünde İstihdam ve Girişimcilik Amaçlı Uzmanlaşmış Mesleki Eğitim ve Uygulama Merkezi Projesi kapsamında Elazığ’dan gelen kursiyerlerin Ödemiş ziyaretine mihmandarlık yaptı.

Borsamız öncülüğünde Elazığ’dan gelen misafirlerimize, Ödemiş’imizde hayvancılık alanında faaliyet gösteren  Aka Pamuk Tekstil Hayvancılık Ltd.Şti, İzmir Damızlık Birliği Ödemiş Şubesi, Rıfat ERİŞ hayvancılık işletmesi vb. işletmeler gezdirilerek bilgi alışverişi ve istişarelerde bulunmalarına ortam sağlandı. (27 Eylül 2017-Ödemiş) 

Pazartesi, 25 Eylül 2017 17:21
http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2017/09/20170924-6.pdf
 

 

 
 

 

Cumartesi, 23 Eylül 2017 07:51

Sayın Üyemiz, 

2017 yılında yapılacak Tarımsal Desteklemelere İlişkin Bakanlar Kurulu Kararı 18 Ağustos 2017 tarih ve 30158 sayılı mükerrer Resmi Gazete'de yayınlandı. 

Buna göre bölgemizin önemli ürünlerinden zeytinyağına 80 kg/kr, pamuğa 80 kg/kr havza bazlı fark ödemesi desteği yapılacak.  Hayvancılık destekleri kapsamında silajlık mısıra (sulu) 90 TL/da yem bitkileri desteği sağlanacak. 

Tarımsal desteklere ilişkin tüm detayların yer aldığı Bakanlar Kurulu Kararına aşağıdaki bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Cuma, 22 Eylül 2017 18:13

Torbalı Ticaret Odası yeni Hizmet Binası açılış töreni 21 Eylül 2017 tarihinde saat:15:00’de  TOBB Başkanı M.Rifat HİSARCIKOĞLU ’ nun teşrifleriyle gerçekleştirildi. İlgili açılış törenine  Ödemiş Ticaret Borsası Heyeti olarak katılım sağlandı. (21 Eylül 2017 – Torbalı)

 

Çarşamba, 20 Eylül 2017 14:34

Ödemiş Ticaret Borsası Genel Sekreteri Ali ÖZ TOBB YENİ BORSA YAZILIMI ÇALIŞTAYI’ na  katıldı.

İlgili Seminerde TOBB  Genel Sekreteri Mustafa SARAÇÖZ, TOBB Borsalar Müdürü Muhibbet ULUDOĞAN, TOBB Bilgi İşlem Müdürü Mert DAYANIR ve Yazılımcı firma yetkilisi Merve Hanım tarafından konuşma, sunumlar yapılarak, borsa temsilcileri yeni borsa yazılımı konusunda aydınlatıldı. Borsa Tescil Süreç Raporu üzerine değerlendirmeler alındı. Tescil işleyişine dair fikirler belirtildi. 

Konu ile ilgili Ödemiş Ticaret Borsası Genel Sekreteri Ali ÖZ : “ Borsa Tescil Süreç Raporuna katkı koymak adına çalıştaya katıldık. Kayıt dışı ekonomi ile mücadeleyi esas alan, Borsalarımızın Kurumsal  yapılarını güçlendirecek olan yeni yazılım, genel hatları ile güzel yapılmış. 113 Borsayı tek çatıya toplamayı amaç edinmiş bu borsa yazılımı konusunda, başta Birliğimiz (TOBB) olmak üzere, emeği geçenlere teşekkür ederiz. Tescil, web ve mobil uygulama ile üyelere çok yönlü cevap vererek, büyük kolaylık sağlayacak olan programın Temmuz-2018 dönemine yetiştirilmesi planlanmaktadır. Yazılımla ilgili çeşitli konulardaki görüşmelerimizi, Borsamız tescil işlemleri konusunda gerek mevzuat, gerekse diğer hususlardan kaynaklanan ve yaşanan sıkıntıları dile getirmeye çalıştım” dedi. (15 Eylül 2017 – TOBB / ANKARA) 

Salı, 19 Eylül 2017 17:31

5174 Sayılı Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Odalar ve Borsalar Kanununun ilgili maddeleri ve Organ Seçimleri hakkındaki yönetmelik hükümlerine göre; Ödemiş Ticaret Borsası seçimlerine ilişkin bilgiler aşağıda gösterilmiştir.

TC.

ÖDEMİŞ İLÇE SEÇİM KURULU BAŞKANLIĞI

SEÇİM TARİHLERİ:

1)   03 Ekim 2017 Salı günü saat 09:00-17:00 saatleri arasında ; Ödemiş Ticaret Borsası MESLEK KOMİTELERİ VE MECLİS ÜYELİKLERİ asıl ve yedek üyelikleri seçimleri,

2)   09 Ekim 2017 Pazartesi günü saat 09:00-17:00 saatleri arasında ; Ödemiş Ticaret Borsası YÖNETİM KURULU BAŞKAN VE ÜYELİKLERİ, GENEL KURUL DELEGELİKLERİ VE DİSİPLİN KURULU ÜYELİKLERİ asıl ve yedek üyelikleri seçimleri,

SEÇİM YERİ:

Ödemiş Ticaret Borsası, Saraçoğlu Caddesi, Atasoy İşhanı No:3/210 Ödemiş adresindeki hizmet binasında yapılacaktır.

SEÇİM SONUÇLARININ İLANI:

Seçim sonuçları seçim mahalli olan Ticaret Borsası hizmet binası ve İlçe Seçim Kurulu Başkanlığı ilan panosunda askı yolu ile bir tam iş günü ilan edilecektir.

İlgililere önemle duyurulur. 

Salı, 19 Eylül 2017 17:24

Antalya Anfaş Expo Center’da  8. Yöresel Ürünler Fuarında Coğrafi İşaretler seminerine Ödemiş Ticaret Borsası Ve Ödemiş Ticaret Odası katılım sağladı.

Türk Patent ve Marka Kurumu Coğrafi İşaretler Daire Başkanı Hakan KIZILTEPE tarafından sunulan seminerde Coğrafi İşaretler  Yenilik ve Değişiklikler 6769 Sinai Mülkiye Hakları ve Coğrafi İşaretlerde Denetim konularında bilgi aktarıldı.

Yöresel ürünleri koruma altına alan coğrafi işaretler tescili ve hukuki düzenlenmelerin yaygınlaştırılması hedeflendi.

Ödemiş Ticaret Borsası tarafından 2002 yılında tescil belgesi alınan  ÖDEMİŞ PATATESİ’nin coğrafi işareti denetimi ve tescil belgesi hakkında bilgi verildi.(14.Eylül.2017 – YÖREX-ANTALYA)

Perşembe, 14 Eylül 2017 12:34

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin desteği ile 13-17 Eylül 2017 tarihleri arasında bu yıl 8'incisi düzenlenen Yöresel Ürünler Fuarı (YÖREX), Antalya Expo Center' da bugün başladı.

Ülkemizin binlerce yıllık zenginliği; el emeği, göz nuru yöresel ürünlerimizin ekonomiye kazandırılması çabasının bir etabı olan YÖREX 8.Yöresel Ürünler Fuarı ile yöresel ürünler ulusal ve küresel ölçekte tanıtımı yapılıyor.  Ödemiş Ticaret Borsası ve Ödemiş Ticaret Odası birlikte stant açarak ÖDEMİŞ ’imizin yöresel ürünlerini ticarileşme süreçlerini desteklemek ve markalaştırmayı sağlamak, katma değerini arttırmak amacıyla Yörex Yöresel Ürünler Fuarına katılım sağladı.

Ödemiş Ticaret Borsası ve Ödemiş Ticaret Odası Üyeleri de açılışa katılım sağlayarak, üyelerimizin Ödemiş’te öne çıkmış Ödemiş Patatesi, Ödemiş Tulum peyniri ve peynir çeşitleri, süt mamülleri, kuru incir, Ödemiş Kestanesi, fidan ve süs bitkileri, zeytinyağ, zeytinyağ sabunu, vb.ürünler bir çok sektörde faaliyet gösteren üyelerimizin ürün, ürün katalog ve broşürleri standımızda ziyaretçilerle buluştu. Ayrıca yöresel kıyafetiyle teşhir edilen Ödemiş Efesi heykeli standda yerini aldı ve ziyaretçilerin izlemine sunuldu. Üyelerimizin ürünlerini sergileme ve Ödemiş'imizin tanıtımı adına oluşturulan standımızı Kalkınma Bakanı Lütfi ELVAN ve TOBB Başkanı M.Rifat HİSARCIKLIOĞLU'nun ziyaret etmesinden memnuniyet duyularak, hatıra fotoğrafı çektirildi (13 Eylül 2017-ANFAŞ ANTALYA FUAR MERKEZİ-ANTALYA

Salı, 12 Eylül 2017 23:35

5174 Sayılı Kanun’un 81.-84. Maddeleri ve Ödemiş İlçe Seçim Kurulu Başkanlığı’nın 11.09.2017-39986116-140.08-232 tarih-sayılı ve seçmen listelerinin ilanı kararı ile yapılacak olan Ödemiş Ticaret Borsası Organ Seçimlerinden Meslek Komitesi ve Meclis Asil-Yedek Üye Seçimleri 03.Ekim.2017 Salı günü,  Yönetim Kurulu Başkan ve Üyeleri, Disiplin Kurulu Üyeleri ve Birlik Genel Kurul Delegeleri Seçimleri 09.Ekim.2017 Pazartesi günü saat 09:00-17:00 arası Ticaret Borsası Salonu’nda yapılacaktır.

Ödemiş Ticaret Borsası Meslek Gruplarından; 

A) 1.Grup 1 Nolu Meslek Grubu 2 sayfa 34 üye,  

B) 2.Grup 2 Nolu Meslek Grubu 2 sayfa 42 üye,  

C) 3.Grup 3 Nolu Meslek Grubu 3 sayfa 44 üye,  

D) 4.Grup 4 Nolu Meslek Grubu 2 sayfa 35 üye,  

E) 5.Grup 5 Nolu Meslek Grubu 2 sayfa 26 üye,  

F) 6.Grup 6 Nolu Meslek Grubu 2 sayfa 29 üye,  

G) 7.Grup 7 Nolu Meslek Grubu 2 sayfa 23 üye,  (toplam 15 sayfa) 

olmak üzere toplam 233 (İkiyüzotuzüç)  adet seçme veya seçilme hakkına haiz üye mevcuttur. Ayrıca 59 (Ellidokuz) adet üye askıda bulunmaktadır. 

Kesinleşen Grup listeleri 13-14-15 Eylül 2017 tarihlerinde üç tam iş günü  Ödemiş Ticaret Borsası ilan yerinde askılanacaktır. 

Sayın Üyelerimize önemle duyurulur. 

ÖDEMİŞ TİCARET BORSASI BAŞKANLIĞI

 

Cuma, 08 Eylül 2017 18:42

 

05.09.2017 tarihinde yeni görevine atanan Ödemiş İlçe Emniyet Müdürü Fatih KİREMİTÇİ ’yi  Ödemiş Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı A.Latif AKA ziyarette bulundu.  İlgili ziyaret konusunda Başkan AKA : “Değerli Emniyet Müdürümüzün atanmasının hayırlı, uğurlu olmasını diler, ilçemizde yapacağı görevinde başarılar diliyorum” dedi.  (05.09.2017-Ödemiş)


Çarşamba, 06 Eylül 2017 10:58

Ödemiş’in düşman işgalinden kurtuluşunun 95.yıldönümü kutlama programı ve Ödemiş 33.Milli Fuarı, 03 Eylül 2017 Pazar günü saat:19.00’da 125 yıl. Kültür Park Karşısı Fuar Alanı’nda açılışı yapıldı. Ödemiş ekonomisine yön veren sektörler ziyaretçileriyle buluştu.
Milli Fuar açılış törenine Ödemiş Kaymakamı Celil ATEŞOĞLU, Ödemiş Belediye Başkanı Mahmut BADEM, Ödemiş Emniyet Müdürü Ramazan ÇANKAYA, Ödemiş Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı A.Latif AKA ve Ödemişli Sanatçı Bedia AKARTÜRK ile siyasi parti temsilcileri ve çok sayıda Kurum, Kuruluş yetkilileri katıldı. Açılış kurdelesi kesilerek fuar alanı gezildi.
Ödemiş Belediyesi ve Ödemiş Kaymakamlığı öncülüğünde açılış yapan Heyet, stantları gezerek, Ödemiş ekonomisine katkı yapan sektör temsilcileri ile buluştu ve bilgi alışverişinde bulundu. ( 03 Eylül 2017 - Ödemiş)

Pazartesi, 21 Ağustos 2017 08:16

1) 2017 / 2018 öğretim döneminde; geçen yıldan (2016/2017) burs alan ve başarılı olan (önceki dönemlerden başarısız dersi bulunmayan) öğrencilerin dışında yeni burs müracaatı kabul edilmeyecektir. (28.11.2016-26.12.2016 YÖNT-MECLİS kararları ile)

2) Borsamız Burs müracaatları 25.08.2017-05.09.2017 tarihleri arasında yapılacaktır.

3) Faaliyet alanımızda bulunan şehit ailesi çocuklarına burs verilmesi önceliği, önşartsız burs müracaatında bulunma ve Yönetim Kurulu kararı ile Ödemiş Ticaret Borsası Karşılıksız Burs'larından faydalanma hakkı verilmiştir. (31.07.2017 Yönetim Kurulu Kararı ile) 

4) Öğrenciler ; nüfus cüzdanı fotokopisi, başarı durumlarını gösteren (transkript) belge ve Borsadan verilecek Burs Müracaat Formunu doldurarak başvuruda bulunabileceklerdir.

ÖDEMİŞ TİCARET BORSASI

GENEL SEKRETERLİĞİ

Çarşamba, 16 Ağustos 2017 11:56

Ödemiş Ticaret Borsası ve Ödemiş Ticaret Odası ile birlikte katılım sağlayacağı 13 – 17 Eylül 2017 tarihleri arasında Antalya’da düzenlenecek olan  YÖREX Yöresel Ürünler Fuarı’nı  Borsamız ve Odamız üyelerinin de  ziyaret edebilmeleri  sağlanacaktır. Organizasyonun sağlıklı yapılabilmesi adına, Üyelerimizin bağlı bulunduğu Borsa – Oda ile acilen iletişime geçmeleri gerekmektedir.

Bilgilerinizi rica ederiz.

(İletişim: ÖTB: 5451378  ; OTO: 5431168)  

Çarşamba, 16 Ağustos 2017 09:30

Ödemiş Ticaret Borsası bir sosyal sorumluluk projesine daha destek vererek,  Ödemiş, Beydağ ve Kiraz’da bulunan üyelerinin ve ilçe halkının taleplerini karşılamak üzere; yoğunluk yaşanan camilere ayaklı, tekerlekli gölgelik çadırı  yaptırdı.

Konu ile ilgili Ödemiş Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı A.Latif AKA : “  Üyelerimiz camiilere cenaze namazı kılmak amacıyla gittiklerinde sıcaklar sebebiyle, gölge yer bulamadıklarını ve sıcakta namazların  zor koşullarda kılındığını tarafına iletmişlerdir.  Kurumumuzca çok amaçlı camiilerde kullanılmak üzere Borsamızca tekerlekli gölgelik çadırı yaptırılmasının üyelerimizi, Ödemiş halkımızı ve komşu çevre ilçelerimizdeki kişileri memnun edeceğini düşündük. Gölgelik Çadırı hizmetimizi camilerimize teslim ettik. Verilen hizmetimizin Ödemiş’imize ve çevre ilçelerimize hayırlı, uğurlu olmasını diliyoruz” dedi. (16 Ağustos 2017 – Ödemiş) 

Cuma, 11 Ağustos 2017 14:21

Ülkemize özgü yöresel ürünlerimizin adeta vitrini  konumunda bulunan ve her yıl yoğun ilgi ile karşılanan fuar bu yıl 13 – 17 Eylül 2017  tarihinde  Antalya Expo Center’da düzenlenecektir.

Yöresel Ürünler Fuarı (YÖREX) üretildiği veya yetiştirildiği yörenin adıyla anılan tarım ürünleri, gıda ürünleri, el sanatları ve sanayi ürünlerini ulusal ve küresel ölçekte tanıtmak amacıyla düzenlenen bir organizasyondur.

Ödemiş Ticaret Borsası ve Ödemiş Ticaret Odası birlikte hareket ederek ilçemizin yöresel ürünlerini ticarileşme süreçlerini desteklemek ve markalaştırmayı sağlamak, katma değerini artırmak amacıyla Yörex  Yöresel Ürünler Fuarına katılım sağlayarak yöresel ürünlerimizin canlanması ve pazar paylarının artırılması planlanmaktadır.

Konuyla ilgili Ödemiş Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı A. Latif AKA: “Ödemiş Ticaret Borsası ve Ödemiş Ticaret Odası  adına birlikte açılacak stantta ürünlerini sergilemek, tanıtımını yapmak isteyen üyelerin Kurumlarımıza ( İletişim: ÖTB: 5451378 ; OTO: 5451168 ) ulaşmasını, broşür ve ürün desteklerini  bekliyoruz. İlgili organizasyonumuzun şimdiden Ödemiş ve Yöresel Ürünlerimizin tanıtımı adına hayırlı uğurlu olmasını diliyoruz” dedi. (11.08.2017 – Ödemiş)

Cuma, 11 Ağustos 2017 11:50

13 – 17 Eylül tarihleri arasında Antalya’ da düzenlenecek olan 8. Yörex Yöresel Ürünler Fuarına  Ödemiş Ticaret Borsası ve Ödemiş Ticaret Odası olarak birlikte katılım sağlanacaktır.

Fuarda katalog ve ürünlerinin sergilenmesi ve tanıtımının yapılmasını isteyen üyelerin Ödemiş Ticaret Borsası ve Ödemiş Ticaret Odası ile iletişime geçmesini rica ederiz.

 

Ödemiş Ticaret Borsası  Tel:   545 13 78

Ödemiş Ticaret Odası     Tel:   543 11 68

Pazartesi, 07 Ağustos 2017 09:17

01.06.2004 tarihinde yayımlanarak yürürlüğe giren 5174 sayılı Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Odalar ve Borsalar Kanunun 84.Maddesi gereğince Borsamız Organ Seçimlerinin 2017 yılının Ekim-Kasım aylarında yapılarak bitirilmesi gerekmektedir.

 

5174 Sayılı Kanun’un 32.maddesi gereğince “İçinde bulunulan yıldan önceki son iki yıldan itibaren adresleri ve durumları tespit edilemeyen ve içinde bulunulan yıldan önceki son iki yılda, borsa maddeleri üzerine alım satımı bulunmayan üyelerin isimleri, borsa meclisi kararıyla meslek grupları ve seçmen listelerinden silinir, aidat tahakkukları durdurulur ve bunlar borsa hizmetlerinden yararlanamazlar.  Anılan borsa meclisi kararını takip eden yılbaşından itibaren iki yıl içinde, ilgilinin üyesi bulunduğu borsaya müracaatla adres ve durumunu bildirmemesi halinde, borsa yönetim kurulunun teklifi ve meclis kararıyla borsadan kaydı silinir. Bu süre içinde durumunu bildirenlerin aidat tahakkukları başlatılır. Ancak bunlar aidat borçlarını ödemedikçe seçmen listelerine tekrar kaydedilemezler” şekliyle hükme bağlanmıştır.

 

5174 Sayılı Kanun (madde 83f) ile Organ Seçimleri Hakkındaki Yönetmeliğin hükümleri uyarınca; üyelerimizin Borsaya kayıtlarını gerektiren ticari ve sinani kazanç dolayısıyla Gelir veya Kurumlar vergisi mükellefi olma şartı gerekmektedir. 5174 Sayılı Kanun ve Odalar Borsalar Organ Seçimleri Hakkındaki Yönetmeliğin 8/3 maddesi uyarınca, üyelerimiz, vergi mükellefiyetlerine ilişkin Borsamız kayıtlarında gelir ve veya kurumlar vergisi mükellefiyetlerinin aktif olup-olmadığının, Borsamız Hizmet Binası’nda 31 Ağustos 2017 Perşembe mesai bitimine kadar kontrol etmeleri gerekmektedir.

 

Üyelerimizin yukarıda anılan başvuru süresi bitimine kadar (31 Ağustos 2017), vergi dairelerinden alacakları vergi kayıtlarını içeren belge ekli dilekçe ile Borsamıza başvurmaları gerekmektedir. Üyelerimizin anılan (31 Ağustos 2017) süre içinde belirtilen şekilde Borsamıza başvurmadıkları takdirde Borsamız kayıtlarının doğruluğunu kabul etmiş sayılırlar.

 

Üyelerimize önemle duyurulur. 

Salı, 01 Ağustos 2017 15:42

Fırat Kalkanı Bölgesi’nde yaşayan insanların ihtiyaçlarını gidermek, oluşturulan Lojistik Depo’da yapılan ihtiyaç analizi sonucunda öncelikli olarak, gıda kolisi ve hijyen temizlik kolisinin hazır hale getirilmesi konusunda Ödemiş Kaymakamlığı öncülüğünde İNSANİ YARDIM KAMPANYASI çalışmaları yapılmıştır.

İlgili Kampanyaya, ÖDEMİŞ TİCARET BORSASI  tarafından 100 adet (Yüz) İNSANİ YARDIM KOLİSİ ( 100 adet gıda kolisi ve 100 adet temizlik kolisi) hazırlatılarak, sosyal sorumluluk projesine destek verilmiştir.

Konu ile ilgili Ödemiş Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı A.Latif AKA:  “ İnsani Yardım Kampanyası sosyal sorumluluk projesine, bütçe imkanlarımız dahilinde katkıda bulunduk.  Ödemiş’ten ilgili bölgeye gidecek tırımıza şimdiden yol açıklığı diliyoruz. İlgili yardımların makbule geçeceği düşüncesinde olup, bu kampanyaya katkıda bulunan, Kurum, Kuruluş ve yardımsever halkımıza teşekkür ediyoruz” dedi.  (01 Ağustos  2017 – Ödemiş) 

Pazartesi, 31 Temmuz 2017 16:02

 

Ödemiş Ticaret Borsası Genel Sekreteri Ali ÖZ ve Genel Sekreter Yrd. Onur AKAR,  TOBB GENEL SEKRETERLER BİLGİLENDİRME SEMİNERİNE katılım sağladı.

İlgili Seminerde TOBB  Genel Sekreteri Mustafa SARAÇÖZ, TOBB Oda/Borsa Daire Başkanı Hasan ERVARDAR, TOBB Odalar Müdürü Volkan TUFAN, Borsalar Müdürü Muhibbet ULUDOĞAN, TOBB Muhasebe Müdürü Yüksel ÖZTÜRK, TOBB Hukuk Müşavirliği’nce bilgilendirmeler yapıldı. Yeni başlatılacak olan TOBB Dijital Dönüşüm Projesi konusunda TOBB Bilgi İşlem Müdürü Mert DAYANIR tarafından oda/borsa temsilleri aydınlatıldı.    

TOBB Başkanı M. Rifat HİSARCIKLIOĞLU, TOBB Genel Sekreterler Bilgilendirme toplantısına katılarak, oda / borsa genel sekreterlerine hitap etti.​ Hisarcıklıoğlu, 81 il ve 160 ilçedeki Oda ve Borsa camiası olarak tek bir aile olduklarını belirterek, Türkiye’nin her kesiminden, her sektöründen şirketleri, girişimcileri temsil eden, tek meslek örgütü olduklarını söyledi.TOBB’un gücünün birliğinden ve birbirlerine sımsıkı kenetlenmiş olmalarından geldiğini vurgulayarak, “Birliğimiz, gücümüz ve etkinliğimiz, bizim, yani bu camianın farkıdır. Başka kurumlardan bizi ayrıştıran, bizi öne çıkartan en büyük özelliğidir” dedi.

Seminer  bitiminde hep beraber hatıra fotoğrafı çektirildi. (27 Temmuz 2017 - ANKARA) 

Perşembe, 20 Temmuz 2017 13:51

İzmir İl Gıda ve Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından düzenlenen Coğrafi İŞARETLER farkındalık çalışmasına,İlçemizin Ödemiş İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü İbrahim ALTINTAŞ, Ödemiş Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Rıfat ERİŞ ile Ödemiş Ticaret Borsası Genel Sekreter Yrd. Onur AKAR tarafından katılımlar sağlandı.
Ülkemizin fikri haklar alanında kısa, orta ve uzun vadeli hedeflerinin belirlenmesi amacıyla hazırlanan “Ulusal Coğrafi İşaretler Strateji Belgesi ve Eylem Planı” 04.07.2015 tarih ve 29406 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Bu çerçevede Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı sorumluluğu kapsamında bulunan eylemler, “Coğrafi İşaretlerde Farkındalığın Artırılması Projesi” ve “Tarımsal Örgütlerin Pazarlama Kabiliyetlerinin Geliştirilmesi Projesi” faaliyetleri kapsamında ilimizde 18-19/07/2017 tarihlerinde farkındalık çalışması düzenlenmiştir.
Türk Patent ve Marka Kurumu yetkililerinin katılımı ve İzmir İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Kırsal kalkınma ve Örgütlenme Şube Müdürlüğü,Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü,Tarım Reformu Genel Müdürlüğü ve Türk Patent ve Marka Kurumu koordinasyonuyla gerçekleştirilen toplantılarda coğrafi işaret ile ilgili bilgilendirmeler yapılmış ve karşılıklı görüş alışverişinde bulunulmuştur. Ödemiş PATATESİ’ nin Coğrafi İşareti Ödemiş Ticaret Borsası tarafından tescil edildiği, Bakanlık yetkililerince İzmir ilimizin ulusal düzeyde en çok coğrafi işaret tescili bulunan il olduğu belirtilmiş olup; coğrafi işaret tescili alma potansiyelinin de yüksek olduğu ifade edilmiştir. (19.07.2017 – İzmir İl Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü )

Perşembe, 13 Temmuz 2017 12:02

15 TEMMUZ HAİN DARBE GİRİŞİMİNİN YILDÖNÜMÜNDE STK'LARDAN ORTAK BASIN AÇIKLAMASI


Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile birlikte Türkiye’de sivil toplumu temsil eden; Türkiye-AB Karma İstişare Komitesi Türkiye kanadı olan TÜRK-İŞ, TESK, MEMUR-SEN, HAK-İŞ, TZOB, TİSK ve T. KAMU-SEN; 15 Temmuz 2016 yılında gerçekleştirilen hain darbe girişimine karşı tüm Türkiye’de olduğu gibi Ödemiş’te de 13 Temmuz Perşembe günü saat:11.00’de Ödemiş Ticaret Borsası’nda bir araya gelerek ortak basın açıklaması düzenledi.
Ödemiş Ticaret Borsası Meclis Başkanı Turgut AKIN, Yönetim Kurulu Başkan Yrd. Hüseyin GÜLCÜ ve diğer Meclis Üyelerinin de hazır bulunduğu basın açıklamasında:
’’ 15 TEMMUZ’U ASLA UNUTMAYACAĞIZ, UNUTTURMAYACAĞIZ
“GÜCÜMÜZ MİLLİ İRADE, HEDEF BÜYÜK TÜRKİYE”
Değerli Basın Mensupları,
Türkiye’nin sivil toplumunu temsil eden; Türkiye-AB Karma İstişare Komitesi Türkiye kanadı olan;
• Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ),
• Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK),
• Memur Sendikaları Konfederasyonu (MEMUR-SEN),
• HAK- İşçi Sendikaları Konfederasyonu (HAK-İŞ),
• Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB),
• Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK),
• Türkiye Kamu Çalışanları Sendikaları Konfederasyonu (Türkiye KAMU-SEN),
• Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) olarak buradayız.
Bu masada oturan demokrasi sevdalısı kurumlar olarak, bu ortak açıklamayı 81 ildeaynı anda yapıyoruz.
Tarihimizin en zor günlerinden biri olan 15 Temmuz’un yıldönümüne giriyoruz.
İki hafta boyunca, farklı etkinliklerle, hazırladığımız afişlerle ülkemizin tamamında15 Temmuz ruhunu canlı tutacağız.
15 Temmuz’u unutmayacağız, unutturmayacağız.
15 Temmuz’un Türkiye için bir milat olduğuna inanıyoruz.
Çünkü bu alçak saldırı, darbenin ötesinde bir işgal girişimiydi.
15 Temmuz, İstiklal Harbinden bu yana ülkemizin karşılaştığı en büyük tehlikeydi.
O gece Fetullahçıterör örgütü,“devleti”ele geçirmeye,milleti tahakküm altına almaya kalkıştı.
Darbe girişiminin asıl amacı; ülkemizi tarihimizde görülmemiş bir kaosasürüklemek, kardeş kavgası başlatmak veTürkiye’yi iç savaş ortamına sokmaktı.
Darbe teşebbüsünün nihai amacı; Türkiye Cumhuriyetini bir daha ayağa kalkamayacak duruma düşürmekti.
Allah’a şükürler olsun Milletimiz, cesareti ve feraseti ile bu belayı, bu fitneyi durdurdu.
Milletimiz demokrasimize ve özgürlüğümüze kasteden bu saldırı karşısında dik durdu, canı pahasına değerlerini savundu.
Bu masadaki kuruluşlarının tamamı da, ilk andan itibaren, devletimizin ve milletimizin yanında yer aldı.
Başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere, Gazi Meclisimiz, Başbakanımız, siyasi partilerimiz, milletimiz, sivil toplum kuruluşlarımız ve medyamızın kararlı duruşuyla bir destan yazdık.
Haince planlanmış darbe girişimini savuşturan milletimizin önünde saygıyla eğiliyoruz.
15 Temmuz’da Türkiye, en zor demokrasi sınavını büyük başarıyla vermiştir.
Demokrasimizin, hiçbir kaba kuvvete teslim olmayacak kadar güçlü olduğunu herkese gösterdik.
Milletimiz darbeye karşı durarak şunu açık şekilde ilan etmiştir.“Türkiye Cumhuriyeti devletini Milletin iradesi dışında hiçbir güç yönetemez.”
Bu, dünyaya örnek olacak bir tavırdır.
Elbette bunun için büyük bir bedel ödedik.
Darbe girişimine karşı verdiğimiz bu mücadelede, 250 vatandaşımız şehit oldu.
2301 vatandaşımız gazi oldu.
Şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyoruz. Gazilerimizi şükranla anıyoruz.
Milletimiz onları daima minnetle ve rahmetle anacaktır.
Dünyada çok az millet bu bedeli ödeyebilir.
Siyasi görüşü fark etmeksizin Türkiye’nin geleceğine sahip çıkan 15 Temmuz ruhu demokrasinin sigortasıdır.

Bir daha böyle hain girişimlerin yaşanmaması için FETÖ ile mücadele her alanda etkin ve kararlı şekilde sürdürülmelidir.
Yargı kurumları, darbecilere ve onların destekçilerine hak ettikleri en ağır cezayı vermeli, milletimizin vicdanını rahatlatmalıdır.

Değerli basın mensupları,
En az 15 Temmuz kadar, darbe girişiminden sonrası da, ülkemiz açısından zorlu bir süreç oldu.
Darbe girişimi sonrası toplum büyük birtravma yaşadı.
FETÖ, yalan haberlerle yurt dışında ülkemiz aleyhine karalama kampanyaları yürüttü.
Ekonomimiz de bu saldırıdan olumsuz etkilendi.
Allah’a şükür, birlik ve beraberliğimiz sayesinde bunların hepsini de kısa sürede atlattık.
Hükümetimizin bizlerle istişare içinde aldığı önlem ve yaptığıreformlarla hızla toparlandık.
Daha darbe girişiminin üzerinden bir yıl geçmeden ekonomide yüzde 5’lik büyümeyi yakaladık.
İstihdam rekorları kırdık. Bu yılın ilk altı ayında tam 1 milyon 200 bin insanımıza yeni istihdam sağladık.
İhracatımızı rekor düzeyde arttırmaya başladık.
Yabancı yatırımcıların güvenini yeniden kazandık.
Çok açık ifade ediyoruz ki, Türkiye dünyanın en zor stres testinden başarı ile çıkmıştır.
Emin olun bizim son bir yılda yaşadıklarımızı başka bir ülke yaşasaydı bir daha ayağa kalkamazdı.Ama biz dimdik ayaktayız. Böyle bir coğrafyada, en zor koşullar altında hiç kimsenin yapamayacağını yaptık.Ama rehavete kapılmayacağız.
Yapacak daha çok işimiz, büyük hedeflerimiz var.

15 Temmuz sonrası toparlanma sürecini tamamladık.
Şimdi yeni bir atılım sürecini başlatmamız gerekiyor.
Ayağımızdaki prangayı çözdük, şimdi koşma zamanı.
Büyümede, istihdamda, ihracatta yeni rekorlar kırmalıyız.
Vatandaşlarımızın refah seviyesini daha da arttırmalı, demokratik kazanımlarımızı güçlendirerek ileriye taşımalıyız.
Bütün bunlar için ortak akılla ve istişare içinde, yeni bir reform süreci başlatmalıyız.

Buradan yurt dışındaki dostlarımıza da sesleniyoruz.
Aldığı yaraları saran milletimiz, bu büyük demokrasi sınavının birinci yılında bütün dostlarını yanında görmeyi arzulamaktadır.
Dostlarımızı iftira kampanyalarına değil, gerçeklere kulak vermeye, buna göre tavır almaya davet ediyoruz.
FETÖ ile mücadelede dost ve müttefik devletlerin de desteklerini bekliyoruz.
Kaynağı ne olursa olsun darbe ve terör bir insanlık suçudur. Ancak birlikte çalışırsak daha iyi bir gelecek inşa edebiliriz.

Bizler ülkemiz ve milletimiz için şimdi daha büyük bir azimle çalışacak ve Türkiye’yi büyük hedeflerine taşıyacağız.
Üzerine basarak bir kez daha ifade ediyoruz: Türkiye’nin sivil toplumu olarak, 15 Temmuz’u asla unutmayacağız, unutturmayacağız.
Ülkemizin geleceğini inşa ederken yaşadıklarımızdan aldığımız dersler bize ışık olacak.
Biz bu ülkenin geleceğinden umutluyuz.
Gücümüz milli irade, hedefimiz büyük Türkiye.

Hepinizi saygıyla selamlıyoruz.’’ denildi.

Pazartesi, 10 Temmuz 2017 15:13

Ege Bölgesi Toplantısı Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nde TOBB Başkanı M. Rifat HİSARCIKLIOĞLU ‘nun ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Bölge’deki oda ve borsaların başkanları ve genel sekreterlerini bir araya getiren etkinlikte istişarede bulunuldu.

Özellikle son 6 ayda gerçekleştirilen faaliyetlere ilişkin bilgilendirmelerde bunulan toplantıda TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, oda ve borsaların üyeleri için yapılan çalışmaların iyi anlatılması gerektiğinin üzerinde durdu.

Toplantıda ekonomideki gelişmelere ilişkin geniş bir sunum yapılırken, Hisarcıklıoğlu son dönemde özel sektör için neler istediklerine, nelerin hayata geçtiğine ve değiştiğine dair bilgilendirmede bulundu. TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, 6 ayda 1 milyon 200 bin istihdam rakamına ulaştıklarının altını çizdi. Büyüme rakamlarının sevindirici olduğuna işaret eden TOBB Başkanı, yıl sonuna kadar da bu yüksek büyümenin devam edeceğine inandıklarını bildirdi. Hisarcıklıoğlu, yatırımları artırmaların gerektiğini de sözlerine ekledi. Toplantıda ayrıca meclis üyeleri arasında yapılan anket sonuçları değerlendirildi.

Toplantıya Ödemiş Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı A.Latif AKA, Genel Sekreter Ali ÖZ ile Genel Sekreter Yrd. Onur AKAR katıldılar. (10 Temmuz 2017)
 

 

Çarşamba, 05 Temmuz 2017 12:26

10/01/2017 tarihinde yürürlüğe giren 6769 sayılı Sınai Mülkiyet Kanununun “Tescilli Coğrafi İşaretin Kullanımı” başlıklı 46 ncı maddesi gereğince, üreticiler ve pazarlama faaliyetinde bulunanlardan üretici olmayıp tedarik zincirinde yer alarak ürünlerin tescile konu özelliklerine etkisi bulunanlar, coğrafi işarete yönelik faaliyet gösterdiklerine dair tescil ettirene bildirimde bulunacaklar ve tescil ettiren tarafından bu bildirimler çerçevesinde üretici listesi oluşturulacaktır. 

10/01/2017 tarihinden önce tescil edilen coğrafi işaretli ürünler için, üreticilerin 10/07/2017 tarihine kadar tescil ettirene coğrafi işaretli ürünü ürettiklerini bildirmeleri gerekmektedir. 10/01/2017 tarihinden sonra tescil edilen coğrafi işaretler için ise bu bildirim, tescilin Bültende yayımından sonraki altı ay içinde olması gerekmektedir. Tescilli coğrafi işarete konu ürünün üretimi ve pazarlama faaliyetine tescilden sonra başlayacak olanlar için üretim ve pazarlama faaliyetine başlama tarihinden itibaren altı ay içinde yapılacaktır.

 Konu ile olarak Ödemiş Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı A. Latif AKA: “ÖDEMİŞ PATATESİ’ nin Coğrafi İşareti Tescil Belgesi’ni 2002 yılında Ödemiş Ticaret Borsası olarak tescil ettirmiştik. Ödemiş Patatesi üretimi yapan üreticilerimizin coğrafi işaretli ürünü ürettiklerini Borsamıza bildirmeleri gerekmektedir. Başta üyelerimiz olmak üzere, coğrafi işaretli ürün satan tedarikçilerin ve üreticilerimizin  bilgi sahibi olmalarını, ilgili tüm tarafların konuya hassasiyet göstermelerini ve gereğini rica ederiz” dedi.(05 Temmuz 2017 – Ödemiş )

Çarşamba, 21 Haziran 2017 10:08

Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) tarafından düzenlenen Çevre Ödül Töreni’ne İzmir Valisi Sayın Erol AYYILDIZ, EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Ender YORGANCILAR  Ödemiş Ticaret Borsası’ndan Meclis Başkanı Sayın Turgut AKIN, Yönetim Kurulu Başkan Yrd. Sayın Hüseyin GÜLCÜ ve Borsa personeli Onur AKAR ve Fırat YURDAKUL katılım sağladı.

EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar da sanayicilerin temiz bir çevreye katkıda bulunmak için bütün çabayı gösterdiğini ifade ederek, "Sanayi tesisi deyince ilk akla gelen çevre kirliliği oluyor. Biz sanayiciler olarak temiz çevre bilinciyle hareket ediyoruz, kirlenmemesi için önlem alıyoruz. Alıştığımız standartları, temiz çevre çabasıyla yukarıya çekiyoruz. Bu yöndeki çalışmaları da düzenlediğimiz çevre ödülleriyle destekliyoruz." şeklinde konuştu.

Dereceye giren firmaların Ödüllerinin verilmesinin ardından Sanayiciler Kulübü ile İftar yemeğine geçildi.(21.06.2017 - EBSO)

Cuma, 16 Haziran 2017 17:46

 

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından düzenlenen TOBB Dijital Dönüşüm Projesi kapsamınsa üye, muhasebe ve bütçe yazılımları eğitimine Ödemiş  Ticaret Borsası’nı temsilen Genel Sekreter Yrd. Onur AKAR katılım sağladı.(12 - 13 Haziran 2017 - TOBB)


Salı, 13 Haziran 2017 16:27

Ödemiş Ticaret Borsası Ramazan ayı nedeniyle 800 (Sekizyüz) adet aileye gıda erzak paketi dağıttı. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin destek verdiği yardımlar, Ödemiş Ticaret Borsası meclis üyeleri ve personeli aracılığı ile ihtiyaç sahibi ailelere ulaştırıldı.

Ayrıca Ödemiş Ticaret Borsası; Ödemiş Belediyesi iftar çadırlarının iki günlük (12-13.Haziran.2017) tüm ihtiyaçlarını karşıladı. Belediyemiz tarafından, ilçemizin yedi noktasında oluşturulan iftar çadırlarında günde yaklaşık 4500 kişinin iftarını açtığı belirtilmiştir.

Ramazan ayının yardımlaşma ve paylaşım ayı olduğuna vurgu yapan Ödemiş Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı A.Latif AKA: “Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin sağladığı kaynakla Ödemiş’imizden temin edilen ve Kurumumuzca hassas davranarak ihtiyaç sahibi ailelere ilgili gıda erzak poşetlerimizi ulaştırdık.  Yardımlarımız TOBB’nin de desteğiyle devam edecek. Ramazan ayının ruhuna uygun birlik, beraberlik, paylaşma ve dayanışmanın sembolü haline gelen Ödemiş Belediye’mizin  iftar çadırlarına iki günlük katkı yaptık. Bu vesile ile tüm vatandaşlarımıza hayırlı Ramazanlar dilerim” ifadelerini kullandı. (13/06/2017-Ödemiş)

 

Salı, 06 Haziran 2017 17:09

Oda ve Borsaların kurumsal kapasitelerinin arttırılması, stratejik vizyonlarının geliştirilmesi, kalkınma gündeminin ana aktörleri haline gelmeleri için gerekli çalışmaların yapılması, ekonomide referans kurum rollerinin pekiştirilmesi ve yerel veri toplama kapasitelerinin arttırılmasına yönelik faaliyetlerin düzenlenmesi amacıyla başlatılan “81 İle 81 Akademik Danışman projesi” kapsamında, İl Akademik Danışmanı olarak  İzmir Ekonomi Üniversitesi Prof.Dr.C.Coşkun KÜÇÜKÖZMEN atanmıştır. TOBB tarafından atanan, oda ve borsaların onayladığı Akademik Danışmanımız Borsamıza ilk ziyaretini 06 Haziran 2017 – 11:30 ‘da  gerçekleştirdi.

Ödemiş Ticaret Borsası Meclis Başkanı Turgut AKIN, Yönetim Kurulu Başkan Yrd.Hüseyin GÜLCÜ, Yönetim Kurulu Başkan Yrd. Zeki TURAN  tarafından karşılanan Prof.Dr.C.Coşkun KÜÇÜKÖZMEN’e  Ödemiş Ticaret Borsası kurumsal yapısı, üyeler ve genel ihtiyaçları konusunda bilgi verilirken, uygulanabilecek proje, faaliyet ve etkinlikler için  ön görüşmeler yapıldı. 

Konu ile ilgili Yönetim Kurulu Başkan Yrd. Hüseyin GÜLCÜ: “Oda ve Borsalarımıza Akademik Danışman atamasının hayırlı - uğurlu olmasını diyoruz. İlgili ziyaretten çok memnun kaldık. Akademik Danışmanımızdan faydalanarak Kurumumuzun Kurumsal kapasitesini artırmayı ve yerel kalkınmaya katkı sağlamayı hedefliyoruz ” dedi.  ( 06 Haziran 2017 – Ödemiş )

Perşembe, 01 Haziran 2017 10:41

Sayın Üyemiz,

18/05/2017 tarih ve 7020 Sayılı “Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun” 27/05/2017 tarih ve 30078 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiş olup, gecikme faizlerine af getirilmiştir.

Kanun gereği 31/03/2017 tarihi (bu tarih dâhil) itibariyle ödenmesi gerektiği halde bu kanun yayımlandığı tarihe kadar ödenmemiş olan aidat borçlarının faiz, gecikme faizi, gecikme zammı gibi fer’i alacakların tahsilinden vazgeçilecektir.

İlgili aftan yararlanmak için başvuruların 31 Temmuz 2017 tarihi mesai bitimine kadar Borsamıza dilekçe ile yapılması gerekmektedir.

Gereğini ve bilgilerinizi önemle rica ederiz.

Detaylı Bilgi İçin;

http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2017/05/20170527-1.htm

Pazartesi, 29 May 2017 11:01

TOBB 73.Genel Kurulu 23-24 Mayıs 2017 tarihlerinde ANKARA ’da yapıldı. Genel Kurula Ödemiş Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı A.Latif AKA ve Borsa Heyeti iştirak etti. Birinci günde anıtkabir ziyareti ve Birlik Merkezi’nde Başbakan Binali YILDIRIM ’ın teşrifleriyle Hizmet Şeref Belgesi ve Plaket Takdim Töreni  yapıldı.

 

24 Mayıs 2017 tarihi olan ikinci günde ise TOBB-ETÜ’ de Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN ’ın teşrifleriyle TOBB 73.Genel Kurulu yapıldı. Multivizyon gösteriminin ardından HİSARCIKLIOĞLU ’nun  konuşmasıyla açılan Genel Kurulda “Gücümüz Birliğimiz” sloganı ana temaydı.  HİSARCIKOĞLU ’nun ardından Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN genel

Kurula hitap etti. Konuşmasında ERDOĞAN : “Bu milletin bir evladı olarak diyorum ki gelin şu yüzde 100 yerli üretim olan otomobilimizi Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği camiası içerisinden çıkartalım" dedi. HİSARCIKOĞLU ise Genel Kurul önünde Cumhurbaşkanımıza hitaben “Sizin destekleriniz ile biz bu işi çözeriz” dedi.

 

TOBB 73.Genel Kurulu ile ilgili Ödemiş Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı A.Latif AKA : “TOBB 73.Genel Kurulu olumlu geçti. Ülkemize ve camiamıza hayırlı olmasını temenni ediyoruz” dedi.Komisyonların sunuşu sonrası, dilek ve temennilerin dile getirilmesiyle Genel Kurul sona erdi. Genel Kurul sonrası Ödemiş Ticaret Borsası Heyeti TOBB Başkanı HİSARCIKLIOĞLU ile günün anısına hatıra fotoğrafı çektirdi. (24 Mayıs 2017 – Ankara)   

Cuma, 26 May 2017 18:03

 

TOBB 73.Genel Kurulu 23-24 Mayıs 2017 tarihlerinde Ankara’da yapıldı. Genel Kurulun ilk gününde Anıtkabir ziyareti ardından Hizmet Şeref Belgesi ve Plaket Takdim Töreni düzenlendi.
 
TOBB Başkanı M. RifatHisarcıklıoğlu’nun ev sahipliğinde yapılan törene Başbakan Binali Yıldırım’ın teşrifleri, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkan Yardımcısı Emin Haluk Ayhan, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, TBMM Eski Başkanı Cemil Çiçek, milletvekilleri ve Ödemiş Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı A.Latif AKA ve beraberindeki Borsa Heyeti ile Ödemiş Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Rıfat ERİŞ ve beraberindeki Heyet, Tören öncesi TOBB Başkanı M.Rifat HİSARCIKLIOĞLU’ nu makamında ziyaret etti.
 
TOBB Hizmet Şeref Belgesi ve Plaket Takdim Töreni’nde konuşan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu:“Sadece günü kurtarmak, mevcutla yetinmek gibi bir anlayışta olmadık. Hep daha fazla üretim, yatırım, istihdam ve ihracat için çalıştık, çalışıyoruz” diye konuştu. Yine örnek STK olduklarına vurgulama yapan HİSARCIKLIOĞLU:“Bu camianın mensupları, yaşadıkları sıkıntılara rağmen, her sene daha çok iş, daha çok aş sağlıyor, milletimize daha çok umut veriyor. Yatırımı, üretimi, istihdamı, ihracatı işte bu salonda gördüğünüz insanlar ve temsil ettikleri kitle yapıyor. Müteşebbislerimizle, onların asli temsilcileri olan Oda ve Borsa Başkanlarımız, meclis üyelerimiz, yani bu salonu dolduran vefakâr ve cefakâr dostlarımla iftihar ediyorum” dedi. Tören sonrası Ödemiş Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı A.Latif AKA ve Borsa Meclis Üyeleri ile birlikte TOBB bahçesinde oda/borsalarca kurulan standları ziyaret etti. (23 Mayıs 2017)
Perşembe, 25 May 2017 11:55

Ramazan ayı öncesinde sağlıklı beslenmenin önemine vurgulama yapmak amacıyla Ödemiş Ticaret Borsası, Ödemiş  Belediyesi, Ege Üniversitesi Sağlık Yüksekokulu ve Kent Konseyi işbirliği ile yapılan panel 24 Mayıs 2017 tarihinde organize edildi.

Sağlık Yüksekokulu Konferans Salonunda yapılan panele Kaymakam Celil Ateşoğlu, Kent Konseyi Başkanı Doç.Dr. Funda Yoldaş, daire müdürleri, vatandaşlar  ve öğrenciler katıldı.
Panelin açılış konuşmasını yapan Ege Üniversitesi Sağlık Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Esin Çeber Turfan; “Üniversiteler bilimsel bilgiyi iletmek için vardır. Üniversiteler meslek profesyonellerini yetiştirmek için vardır. Aynı zamanda bağlı bulunduğu yörede halkı bilgilendirmek için vardır. Bizler ilçe yöneticilerimiz ve eğitimciler olarak Ödemişlilere hizmet vermek ve halkın üniversitesi olmaya karar verdik.  Bundan sonrada halkı bilgilendirmek üzere paneller ve konferanslar düzenlemeye devam edeceğiz” dedi.

Panel sonunda misafirlere Ödemiş Ticaret Borsası tarafından dağıtılan yöresel ürünler ikram edildi.(24.05.2017 – Ödemiş )

Pazartesi, 15 May 2017 11:11

Ödemiş Belediyesi’nin katkılarıyla;  Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı İlçe Tarım Müdürlüğü, Ödemiş Kaymakamlığı, Ödemiş Ticaret Borsası, Ödemiş Ticaret Odası, Ödemiş Ziraat Odası, İzmir Damızlık Birliği, Ödemiş Süt Üreticileri Birliği Medyakoop işbirliği ile organize edilen ÖDEMİŞ PEYNİRCİLİK ŞENLİĞİ 14 Mayıs 2017 tarihinde Ödemiş Kültür Merkezi Kongre ve Düğün Salonu’nda yapıldı.

Sabah saat 10:00 sularında başlayan organizasyon akşam üstü saat 17:30’a kadar devam etti. Protokol konuşmalarının ardından, “peynirde markalaşma ve ihracat, peynir aşkına, doğudan batıya peynircilik, tarım ve gıda etiği nedir? “  üzerine sunumlar yapıldı. “Peynir’de kalite, Ödemiş’in peynircilik vizyonu” üzerine paneller gerçekleştirildi. İlgili organizasyona sahip çıkan kurumlara ve  sunum yapan değerli katılımcılara  günün anısına plaket takdim edildi.

Konu ile ilgili Ödemiş Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı A.Latif AKA: “Ödemiş Peynircilik Şenliği ’nin düzenlenmesinde katkısı bulunan tüm kurum, kuruluş ve firmalara, başta Belediyemiz olmak üzere teşekkür ediyoruz. Organizasyon ile Peynirimizin tanıtımına katkı konulduğunu düşünüyoruz. Sunum ve panelistler ile Şenliğimize katkı yapan tüm katılımcılara,  özellikle coğrafi işaretler konulu sunumu yapan Prof Dr. Yavuz TEKELİ hocamıza Ödemiş’imizi şereflendirdiklerinden dolayı  teşekkür ediyoruz.  Ödemiş Peynircilik Şenliği’ mizin bölgemiz ekonomisine katkı koyduğunu düşünüyor, yöresel ürünlerimizin tanıtımı adına yapılan çalışmaları kutsal buluyoruz” dedi. (14 Mayıs 2017 – Ödemiş) 

Cuma, 12 May 2017 14:31

Karayolları Trafik Haftası münasebetiyle Kaymakamlık makamında yapılan toplantıda alınan karar gereği; Ödemiş Ticaret Odası ve Ödemiş Ticaret Borsası ‘nın katkıları ile Demircili Mahallesi’nde Bölge Trafik Denetleme İstasyon Amirliği tarafından organize edilen kask dağıtım töreni yapıldı.

İlgili törene katılan Ödemiş Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı A.Latif AKA: “ Ödemiş’imizde motosiklet kullanımı çok yaygın. Kask hayat kurtarıyor. Koruyucu başlık kullanımının özendirilmesi adına bu etkinliğe katkıda bulunduk. İlçe Emniyet Müdürlüğü ’müze görev ve çalışmalarında başarılar diliyorum” dedi. (12.05.2017-Bölge Trafik Denetleme İstasyon Amirliği-Demircili/Ödemiş)

Salı, 09 May 2017 17:48

ÖDEMİŞ TİCARET BORSASI, Borsa Üyelerine yönelik ziyaretlerini devam ettiriyor. Bu amaçla 05 Mayıs 2017 – 09 Mayıs 2017 tarihlerinde üyelerimizden Gülcü Yağ San.Koll.Şti, Gölcük Süt Mustafa YİYEN, Palaska Tar.Ürün.Ltd.Şti, Ödemiş Botanik Çiçek Peyzaj Tar.Ürün. Gıda Hayv.San.Tic.Ltd.Şti, Küçük Menderes Botanik  Ltd.Şti, Arif EKER, Kemal AKKOYU  firmalarını  işyerlerinde ziyaret etti.

Konuyla ilgili Borsa Meclis Başkanı Turgut AKIN: “Üyelerimizi işyerinde ziyaret ederek, sorunlarını dinleyerek, üyemiz ile kurulan iletişimlerimizi artırmayı hedefliyoruz. Böylece çözüm yolları daha kolay üretiliyor. Üyelerimize yönelik ziyaretlerimiz devam edecektir” dedi. (09 Mayıs 2017)   

Pazartesi, 08 May 2017 10:27

05.05.2017 tarihinde İzmir Ekonomi Üniversitesi Konferans Salonu’nda, İzmir Ticaret Odası tarafından düzenlenen ve Ödemiş Ticaret Borsası Heyeti’nin de katıldığı Geleneksel Vergi Ödül Töreni’nde TOBB Başkanı Sayın M.Rifat HİSARCIKLIOĞLU konuşma yaptı.   

TOBB Başkanı konuşmasında, şunları söyledi : “İzmir ülkemiz ekonomisi içinde çok önemli bir yere sahiptir. Burada her bir firma birer yıldızdır. Her biri ayrı ayrı madalya almayı hak ediyor. Çünkü hepsi üretim yapıyor ve istihdam sağlıyorlar. Hepinizle gurur duyuyor ve sizlerle iftihar ediyorum. Sizler oldukça, ülkemizin sırtı yere gelmez” dedi.

Hisarcıklıoğlu, ödül töreninin ardından, Ödemiş Ticaret Borsası Heyeti’nin de katılım sağladığı İzmir İli/İlçeleri Müşterek Oda/Borsa toplantısına katıldı.  Hisarcıklıoğlu’nun İzmir programına, Eskişehir Milletvekili Harun Karacan, eski Bakan Kudbettin Arzu, TOBB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ender Yorgancılar, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Hakan Ülken, TOBB ETÜ Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı Şadan Eren de katıldı. (05 Mayıs 2017-İzmir Ekonomi Üniversitesi) 

Cuma, 05 May 2017 09:40

Ödemiş Ticaret Borsası, 04 Mayıs 2017 Perşembe günü saat 15:00 de Bayındır Ticaret Odası ev sahipliğinde, İzmir ili ve ilçeleri Oda/Borsaların katılımı ile gerçekleştirilen Yönetim Kurulları Ortak Toplantısına katıldı.

İlgili toplantıda önceden belirlenen gündem maddeleri görüşüldü. Ekonomik ve güncel durumun değerlendirilmesi yapıldı. Ev sahibi Bayındır Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Adnan İNANIR kısa bir sunum yaparak, Bayındır ekonomisi ve genel sorun-çözüm önerilerini aktardı.   Toplantı da Bayındır Belediye Başkanı Bayındır ekonomisi üzerine konuşma yaptı. Gündem maddeleri üzerine başkanlar söz alarak görüşlerini ifade ettiler. Bir sonraki toplantının Torbalı Ticaret Odası’ nda yapılması kararlaştırıldı. Bayındır Çiçek Festivali sebebiyle toplantıya katılan başkanlar ve yetkililer festival alanındaki standları gezerek, ziyaretlerde bulundular. (04 Mayıs 2017-Bayındır)  

Salı, 02 May 2017 12:20

 

Ankara Ticaret Odası tarafından organize edilen Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesine Ödemiş Ticaret Borsası’da  katılım sağladı.

Mesut Yar’ın sunumuyla ATO Congresium’da gerçekleştirilen zirvenin  açılışına Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Sayın  Fahri KASIRGA, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Faruk ÖZLÜ, Gümrük  ve Ticaret Bakanı Sayın Bülent TÜFENKCİ ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Sayın M.Rifat HISARCIKLIOĞLU’ nun katılımıyla gerçekleşti.

Şu an tescil edilmiş 204 adet Coğrafi İşaretli ürünler arasında Ödemiş Ticaret Borsası tarafından tescil ettirilen ÖDEMİŞ PATATESİ de yer aldı.

TOBB Başkanı HİSARCIKLIOĞLU burada yaptığı konuşmada coğrafi işaretin önemine değindi ve “Allah  bize petrol vermemiş, doğalgaz vermemiş. İki önemli hazine vermiş.Birincisi müthiş bir girişimci ruh. İkincisi de müthiş bir coğrafya. Anadolu’nun her şehrini yılda bir defa gezen bir kardeşiniz olarak söylüyorum. Her şehrimizden, ilçemizden, beldemizden zenginlik fışkırıyor. El emeğinden tut, yiyeceğine, içeceğine kadar 3 binden fazla yöresel ürünümüz, yöresel marka değerimiz var. Şimdi bu marka değerlere hakkını vermemiz gerekiyor” dedi. (28-29 Nisan 2017 Ankara – ATO)


Cumartesi, 29 Nisan 2017 15:24

Ödemiş Ticaret Borsası 26 Nisan ile 29 Nisan tarihleri arasında Gaziemir Fuar İzmir’de açılan 8.Ekoloji İzmir Organik Ürünler  ve 7.Olivtech Zeytin, Zeytinyağı ve Teknolojileri Fuarı’na iki ayrı günde olmak üzere üyelerini götürdü.

Üyeler fuara yoğun katılım sağladı. Üyelerini Ödemiş’ten Gaziemir Fuar İzmir alanına götüren Ödemiş Ticaret Borsası ile katılımcılar; ilgili sektörlerdeki gelişmeleri, yenilikleri izledi. Fuar alanında mevcut birçok standı gezen katılımcılara;  yine Borsa tarafından fuar değerlendirme anketi doldurtuldu.

Süt ürünlerinin de ilave edildiği fuarda yaklaşık 336 adet firma standlarda yerlerini aldı. 2016 yılında yaklaşık 254 adet firma katılım sağlayan fuarda, katılımcı firma sayısında artış gözlendi. Borsamız üyesi S.S.Bademli Kalkınma Kooperatifi ‘de fuarda bu yıl da stant açtı.  İzmir İl Tarım Müdürlüğü bünyesinde organik patates standı açan, Ödemiş’li üretici Levent KORUKOĞLU coğrafi işareti Ödemiş Ticaret Borsası’nda bulunan ÖDEMİŞ PATATESİ’ nin tanıtımına katkıda bulundu. Kentin kalkınması, turizm ve hizmet sektörlerinin büyümesine katkı yapan  bir organizasyon gerçekleştirildi. 

Gurme İzmir-7.Olivetech Fuarı kapsamında, zeytinyağ sektöründe dünyanın en saygın ve güvenilir yarışması olarak kabul edilen Uluslararası Mario Solinas Türkiye Zeytinyağ Yarışması’nda; Ödemiş’imizden  ödül alan firmalar oldu. Ödül alan firmalar içersinde GÜLCÜ Zeytinyağ Koll.Şti. ve Ahmet ÇAKIROĞLU firmalarının bulunması  camiamızı ve Ödemiş’imizi çok memnun etti. İlgili yarışmada Ödemiş isminin anılması ile zeytinyağı ve bölgemizin tanıtımına katkı sağlandı.

Ödemiş Ticaret Borsası Üyeleri Tadım Atölyesinde zeytin ve zeytinyağıyla ilgili sempozyuma katılarak katılımcılara bilgilendirme sonrası sertifikaları dağıtıldı. Fuardan memnun ayrıldıklarını dile getiren ve birçok standı gezen katılımcılar; Ödemiş Ticaret Borsası’na teşekkürlerini  dile getirdi. (28 Nisan 2017 - İZFAŞ - Gaziemir)

Cumartesi, 22 Nisan 2017 14:38

Üyelerinin işyerlerinde ziyaretlerine önem veren ÖDEMİŞ TİCARET BORSASI, Borsa Üyelerine yönelik ziyaretlerini devam ettiriyor.   

Bu amaçla 21 Nisan 2017 tarihinde Ödemiş Ticaret Borsası Meclis Başkanı Turgut AKIN, Yönetim Kurulu Bşk Yrd.  Hüseyin GÜLCÜ ve Borsa personelinden oluşan Heyet;  Borsa Üyelerinden Gür Süt San.Tic.Aş,  Harun URKAN ve Ahmet NİZAM firmalarını işyerlerinde ziyaret etti.

Konuyla ilgili Borsa Meclis Başkanı Turgut AKIN: “Üyelerimizi işyerinde ziyaret ederek, sorunlarını dinleyerek, üyemiz ile kurulan iletişimlerimizi artırmayı hedefliyoruz. Böylece çözüm yolları daha kolay üretiliyor. Üyelerimize yönelik ziyaretlerimiz devam edecektir” dedi. (21 Nisan 2017)  

Perşembe, 20 Nisan 2017 16:34

TC Sağlık Bakanlığı İzmir İl Sağlık Müdürlüğü’nce organize edilen, İzmir Valisi Erol AYYILDIZ ’ın  eşi Sayın Uzman Dr. Dilek Didem AYYILDIZ ’ın, Ödemiş Kaymakamımız Celil ATEŞOĞLU’ nun ve İzmir Halk Sağlığı Müdürü Mustafa KIRLAGIÇ ’ın teşrifleri ile 20 Nisan 2017 tarihinde Ödemiş Belediyesi Kültür Merkezi’nde düzenlenen,  KANSERLE MÜCADELE KONFERANSI ‘na Ödemiş Ticaret Borsası katılım sağladı. İlgili toplantıya Ödemiş Toplum Sağlığı Merkezi Başkanı Dr Yelda Öztürk Çağrıcı, Kamu Kurumu Daire Amirleri, Meclis Üyeleri, Muhtarlar, Öğretmenler ve çok sayıda kadınlarımız katılım sağladı. Konuşmacılar erken teşhisin önemine vurgulama yaparak Ödemiş Tayyare Parkı’nda bulunan gezici araçla “Mobil Ketem Destek Projesi” kapsamında ücretsiz kanser taraması yapıldığını ve halen devam ettiğini belirterek, halkımızın bu imkandan yaralanarak, tüm kesimlerin farkındalık oluşturulmasına katkı sağlaması temennisinde bulundular. (20.04.2017- Ödemiş Belediyesi Kültür Merkezi)  

Perşembe, 20 Nisan 2017 11:33

Üye memnuniyeti odaklı çalışmalara önem veren ÖDEMİŞ TİCARET BORSASI, Borsa Üyelerine yönelik ziyaretlerine devam ediyor.  

Bu amaçla 19 Nisan 2017 tarihinde Ödemiş Ticaret Borsası Meclis Başkanı Turgut AKIN, Yönetim Kurulu Bşk Yrd.  Hüseyin GÜLCÜ, Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Ersoy YALLIOĞLU   ve Borsa personelinden oluşan Heyet; Ödemiş İzmir Yolu Üzeri mevkiinde bulunan Borsa Üyelerinden Yallıoğlu Tar.Ürün.San.Tic.Ltd.Şti,Uğur UŞARER, Mehmet Efe Botanik Peyzaj Ltd.Şti, Kardelen Botanik, Talya Botanik, Şentürkler Ltd.Şti, Acemoğlu Gıda San.Tic.Ltd.Şti, Kuyucuoğlu Tarım Hayvancılık Ltd.Şti ve Girgin Prina Yağ Fabrikası AŞ  firmalarını işyerlerinde ziyaret etti.

Konuyla ilgili Borsa Yönetim Kurulu Bşk Yrd. Hüseyin GÜLCÜ : “Üyelerimizin işyeri ziyaretlerine önem veriyoruz. Üye mennuniyeti odaklı çalışan Kurumumuzdan, üyelerimizin istekleri, ziyaret esnasında sorularak, üye memnuniyet anketleri alındı. Üyelerimize yönelik ziyaretlerimiz devam edecektir” dedi. (19 Nisan 2017 - Ödemiş) 

Cuma, 14 Nisan 2017 11:22

Ödemiş Ticaret Borsası, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinde gerçekleştirilen Elektronik Yönetim Sistemi (EBYS) eğitim programına katıldı.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB)  KUYAP Eğitim Salonunda düzenlenen eğitime Ödemiş Ticaret Borsası personeli Onur AKAR ve Fırat Yurdakul Katıldı.

Elektronik Belge Yönetim Sistemi (EBYS)  TOBB tarafından oda ve borsaların kullanımına yönelik olarak devreye alınacak bir sistem olup; EBYS ile yazılı  kağıt döneminin sonlandırılarak, veri alışverişin daha etkin ve hızlı bir şekilde uygulamasını sağlıyor. (10-13 Nisan 2017 - TOBB - Ankara)

Salı, 11 Nisan 2017 08:39

Üyelerinin işyerlerinde ziyaret edilmesine önem veren ÖDEMİŞ TİCARET BORSASI, 07 Nisan 2017 tarihinde Mustafa ÜNSAL firmasını ziyaret etti. (07 Nisan 2017) 

Pazartesi, 10 Nisan 2017 11:01

 

 

Ödemiş Ticaret Borsası hissedarı olduğu Ege Tarım Ürünleri Lisanslı Depoculuk AŞ’nin  (ELİDAŞ) Genel Kurulu’na katılım sağladı. İlgili Genel Kurul 07 Nisan 2017 tarihinde Selçuk/Belevi’de bulunan Lisanslı Depo’dagerçekleştirildi.

Genel kurulun gündem maddeleri arasında yer alan, şirketin 2016 yılı faaliyet raporları, finansal tabloları görüşülerek, karara bağlandı. Lisanslı depoculukta tek ürüne (pamuk) bağlı kalmadan, hububat ve arkasından kuru üzüm üzerine depoculuğun yapılıp-yapılamayacağının araştırıldığı, yatırımlar görüşüldü. Türk tarımına katkıda bulunma adına hissedarların bu oluşumun içersinde bulunmasından duyulan memnuniyet ifade  edildi. Desteklemeler hakkında genel bilgiler verilerek, mevzuat gelişmelerinin, yeni çıkacak düzenlemeler ile beraber Lisanslı Depoya mal koymayı teşvik ettiğini ve her geçen gün tablonun daha olumluya giderek kapasitenin arttığı ifade edildi.  Devletimizce pamuk’ta önümüzdeki sezon için dönüm başına 415 TL prim düşünüldüğü, ayrıca prim dosyası için Çiftçi Kayıt Sistemi’nde müstahsil makbuzlarının da aranılması istenen belgelerden olduğu konusunda güncel genel bilgi verilerek Genel Kurul sona erdi.  (07 Nisan 2017 – Selçuk)

 


 


 


 

  

Perşembe, 06 Nisan 2017 09:30

Üyelerinin işyerlerinde ziyaret edilmesine önem veren ÖDEMİŞ TİCARET BORSASI, Borsa Üyelerine yönelik ziyaretlerine devam ediyor.  

Bu amaçla 05 Nisan 2017 tarihinde Ödemiş Ticaret Borsası Meclis Başkanı Turgut AKIN ve Borsa personeli Ödemiş-Bademli-Ovakent  mevkiinde bulunan Borsa Üyelerinden S.S.Bademli Fidancılık ve Tarımsal Kalkınma Koop, SS.Bademli Biyoteknoloji San.Tic.Ltd.Şti, Erdem ERGİN, S.S.Yeşil Bademli Kalk.Koop, Osman HALICI, Bağlanlar Tarım Ürün.Zeytinyağ İşt.Ltd.Şti, İzzet PARLAR, Cemalettin CANDAN, Gürbüz CANDAN  firmaları işyerlerinde ziyaret etti.

Konuyla ilgili Borsa Meclis Başkanı Turgut AKIN : “Üyelerimizin işyeri ziyaretlerine önem veriyoruz. Zira bu ziyaretlerin Kurumumuzda  aidiyet duygusu kazandırılmasında etkili olduğunu düşünüyoruz. Benim Kurumum, Benim Borsam diyebilecekleri ortamı hazırlamaya çalışıyoruz. Üyelerimize yönelik ziyaretlerimiz devam edecektir” dedi. (05 Nisan 2017-Bademli/Ödemiş) 

Cuma, 31 Mart 2017 17:38

Sayın Üyemiz;

Bilindiği üzere ”TOBB NEFES KREDİSİ” adı altında TC Ziraat Bankası A.Ş. ve Denizbank A.Ş ile TOBB arasında 02 Aralık 2016 tarihinde imzalanan protokol kapsamında Oda / Borsa üyeleri adı geçen bankalardan kredi kullanmaya 12 Aralık 2016 itibariyle başlamış ve halen kredi kullanmaya devam etmektedir.

Bu çerçevede “TOBB NEFES KREDİSİ” kapsamında gerçekleşen kredi kullandırımlarında 250 TL banka ve 250 TL KGF başvuru masrafları ile kefalet oranının %0,5’i (bindebeş) oranında komisyon olmak üzere bir takım ücretler ödenmektedir. Ancak 27/02/2017 tarih 2017/9969 sayılı Bakanlar Kurulu (BKK) ile KOBİ’lerde kefalet oranı % 85’ten %90’a yükseltilmiş ve komisyon oranı da başka hiçbir masraf olmaksızın (banka ve KGF sahil olmak üzere) %0,03(onbindeüç)oranına düşürülmüştür.

Dolayısıyla,yeni BKK gereği 20 Mart 2017 tarihi itibariyle TOBB NEFES KREDİSİ kapsamında Ziraat Bankası ve Denizbank’tan kullanılacak kredilerde, kredinin sadece %0,03’ü (onbindeüç) kadar bir masraf alınabilecektir.(Örneğin 100.000 TL’lik bir kredi için 30 TL)

Bilgilerinize rica ederiz.

Perşembe, 30 Mart 2017 17:23

29 Mart 2017 tarihinde Kaya İzmir Termal Oteli Kongre Merkezi'nde saat:19:00 ‘da  düzenlenen "İzmir İş Dünyası Buluşması" zirvesine Ödemiş Ticaret Borsası katılım sağladı. Ödemiş Ticaret Borsası Heyetinde Meclis Başkanı Turgut AKIN, Meclis Katip Üyesi Mehmet KURTAR  ve Borsa Personeli hazır bulundu. İlgili etkinliğe İzmir il ve ilçelerindeki Borsa/Odalar, meslek kuruluş temsilcileri ile esnaf ve sanatkarlar odalarının temsilcileri davetli olarak katıldı. 

“İzmir İş Dünyası Buluşması” nda konuşan Ekonomi Bakanı Nihat ZEYBEKÇİ,   İzmirli iş dünyasına hitap etti, gündemdeki ekonomik gelişmelere değinerek, referandumun önemi üzerine vurgulama yaptı. (29 Mart 2017 – Kaya İzmir Termal Otel) 

Perşembe, 23 Mart 2017 17:38
Perşembe, 23 Mart 2017 10:03

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr.Faruk ÖZLÜ’ nün katılımıyla Türk Patent ve Marka Kurumu’nda 21 Mart 2017 tarihinde  gerçekleştiren  “1.Ulusal Coğrafi İşaretler Buluşması”nda Ödemiş Ticaret Borsası  coğrafi İşaret olarak tescil aldığı Ödemiş Patatesine sahip çıktı.

Yöresel  ürünlerin kültürel ve ekonomik zenginliklerin kaynağı olduğunu  vurgulayan Ödemiş Ticaret Borsası; sosyal sorumluluk bilinci içinde ilçemizin adıyla özdeşleşmiş değerlerin korunması  amacıyla çalışmalar yürütmektedir.

 “Ürünlerimizi  koruyamasak yok olur gider” düşüncesiyle  hareket eden Ödemiş Ticaret Borsası coğrafi işaretler, yöresel kültürel değerlerimizin tescil yoluyla koruma altına alınarak özelliklerini kaybetmeden geleceği taşınması ve tescilli ürünlerin ulusal ve uluslararası markalaşma yolunda ekonomiye katkı  sağlaması açısından önemli olduğunu vurguladı. ilgili etkinlikte coğrafi işaretlerin ülkemiz açısından önemi, ulusal ve uluslararası düzeyde coğrafi işaretler başvurusu ve tescil süreçleri  ile coğrafi işaretlerin denetimi konularında bilgilendirmeler yapıldı. (21 Mart 2017 – Türk Patent ve Marka Kurumu – ANKARA)

Çarşamba, 22 Mart 2017 08:56

21 Mart 2017 tarihinde saat:16:00 sularında CHP İzmir Milletvekili Zekeriya TEMİZEL, İzmir Milletvekili Musa ÇAM, Ödemiş İlçe Başkanı Nazan DÖNMEZ ve Yönetim Kurulu Üyeleri  Borsamızı ziyaret etti. Son güncel ekonomik gidişat ve bölge ekonomisi üzerine görüş alışverişinde bulunuldu. Birlik, beraberlik ve ortak akıl konularına vurgulama yapıldı.

İlgili karşılama heyetinde Ödemiş Ticaret Borsası Meclis Başkanı Turgut AKIN,  Yönetim Kurulu Başkan Yrd.Hüseyin GÜLCÜ, Yönetim Kurulu Bşk Yrd. Zeki TURAN  ve Meclis Bşk Yrd. Mustafa YİYEN hazır bulundu.  Ziyarette Meclis Başkanı Turgut AKIN : “Yönetim Kurulu Başkanımız A.Latif AKA iş programı sebebiyle, şehir dışında bulunmaktadır. Aramızda bulunamamasının üzüntüsü içersindedir, hepinize selamı var. Yaptığınız ziyaretten  memnun olduk. Görevlerinizde başarılar dileriz” dedi. 21 / 03 / 2017 – Ödemiş 

Perşembe, 16 Mart 2017 17:21

Borsamız ve İŞKUR arasında İmzalanan İŞKUR Hizmetlerinin Sunumuna İlişkin Protokol kapsamında 16.03.2017 tarihinde İŞKUR İzmir İl Müdürlüğü'nde düzenlenen eğitime katılım sağladık.

İŞKUR İzmir İl Müdür Yardımcısı Makbule DANK'ında katılım sağlayarak bilgilendirmelerde bulunduğu eğitimde tüm oda ve borsalarda İşkur Hizmet desteği verilmeye başlanacağı bilgisi verildi.

Çarşamba, 08 Mart 2017 09:32

Sayın Üyemiz,

Ekonomik açıdan güçlü bir ülke hedefimizin gerçekleşebilmesi için yatırım ve istihdamın artırılması en önemli önceliklerimiz arasındadır. Küresel ekonomik gelişmeler ve yakın coğrafyamızda yaşanan sorunlara rağmen iş dünyamız ülkemizin ekonomik gelişmesine katkı sağlamak amacıyla yatırımlarına devam edecektir.

TOBB Türkiye Ekonomi Şurasında ülkemiz ekonomisinde özellikle gençlerimiz arasındaki en önemli sorunlardan olan işsizliğin düşürülmesi için istihdam seferberliği başlatmış ve işverenlerimizin ilave istihdam için destekleneceklerini açıklamıştır. 09/02/2017 tarih ve 687 Sayılı Resmi Gazetede söz konusu istihdam teşviki yayımlanmıştır.

İş dünyamız da istihdam seferberliğine azami katkıyı sağlamak için elinden gelen çabayı gösterecektir. Bu kapsamda yeni açıklanan ve önceden devam eden istihdam teşviklerinin detaylarının bilinmesi büyük önem taşımaktadır.

İşverenlerin maliyetlerini düşürmek ve istihdam gücünü arttırabilmek için sağlanan bazı teşvikler ve KOSGEB tarafından sağlanan sıfır faizli kredi programı desteği aşağıda kısaca açıklanmaya çalışılmıştır. Borsamız üyelerinin de ilave istihdamlarında bu desteklerden faydalanmalarının önemli olduğunu düşünüyorum.

İŞKUR tarafından sağlanan istihdam teşvikleri;

§  “İşbaşı Eğitim Programları” ile SGK işveren primi İşsizlik Sigortası Fonundan karşılanmaktadır. Program hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

§  “İşverenlere Sunulan Genç ve Kadın İstihdamı Teşviki” kapsamında yeni işe alınan işçilerin SGK işveren primleri belirli şart ve koşullarda İŞKUR tarafından karşılanmaktadır. Program hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

KOSGEB tarafından sağalan destekler;

§  Genel Destek Programı kapsamında sunulan Nitelikli Eleman Desteği ile, KOBİ’ler 50.000 TL’ye kadar personelleri için destek talep edebilmektedir. Destek hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

§  KOSGEB tarafından KOBİ’lere 50 bin TL’ye kadar sıfır faizli kredi verilecektir. Destek hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

Ekonomi Bakanlığı tarafından sağlanan “Sigorta Primi İşveren Hissesi Desteği” ile, Yatırım Teşvik Belgesi kapsamı yatırımla sağlanan ilave istihdam için ödenmesi gereken sigorta primi işveren hissesinin asgari ücrete tekabül eden kısmının belirli bir süre Bakanlıkça karşılanması sağlanabilmektedir. Destek hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

Ayrıca, 6 Ocak 2017 tarihinde başlatılan “Çalışma Hayatında Milli Seferberlik” kampanyası kapsamında, 09/02/2017 tarih ve 687 Sayılı Resmi Gazetede söz konusu istihdam teşviki yayımlanmıştır.   Program hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

Bilgilerinizi rica ederiz.

Saygılarımla,

A.Latif AKA
Yönetim Kurulu Başkanı

Salı, 07 Mart 2017 17:08

TOBB tarafından oda ve borsaların katılımıyla başlatılan Nefes Kredisi kampanyasında, 100 bin TL olan kredi limiti 150 bin TL’ye yükseltildi. Ödemiş Ticaret Borsası (OTB) Yönetim Kurulu Başkanı A. Latif AKA, Nefes Kredisi kampanyası kapsamında 10 milyon TL fon oluşturarak üyelerinin finansmana erişimine katkı sağladıklarını bildirdi.

ÜYELER TALEP ETTİ LİMİT YÜKSELTİLDİ.

Ödemiş Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı A.Latif AKA, üyelerden gelen talep doğrultusunda 100 bin TL olan Nefes Kredisi limitinin 150 bin TL’ye yükseltildiğini bildirdi. Başkan AKA, Borsa olarak finansmana erişimde sorun yaşayan küçük ve orta büyüklükteki işletme sahibi üyelerinin düşük faizli kredi kullanmalarına destek olduklarını belirterek, “Sağladığımız bu imkanla finansmana erişimde sorun yaşayan KOBİ’lerimize ucuz finansmanın önünü açtık. Alacakları krediyle sektörümüzün biraz nefes almasını diliyor, tüm üyelerimizi bu imkandan faydalanmaya davet ediyorum” dedi.

ARTI MASRAF YOK

Üyelerinin  aylık yüzde 0.825, yıllık yüzde 9.90 faiz oranı ve 12 ay vadeyle Denizbank ve Ziraat Bankası’na kredi başvurusunda bulunabileceğini söyleyen Başkan AKA, protokol imzalanan bankalar tarafından masraf olarak talep edilecek 250 TL ve Hazine Müsteşarlığı’nın talep edeceği kefalet başvuru bedeli ve komisyonu dışında üyelerden herhangi bir masraf ve komisyonun talep edilmeyeceğini bildirdi. AKA, “Üyelerimiz Borsamızdan alacağı ‘TOBB Nefes Kredisi Başvurusu İçindir’ ibareli faaliyet belgesi ile Denizbank ve Ziraat Bankası’na başvurabilecek” dedi.

Pazartesi, 06 Mart 2017 17:24

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile Hükümetin başlattığı İSTİHDAM SEFERBERLİĞİ’ neÖdemiş Ticaret Borsası  İşkur Hizmet Noktası oluşturarak adım attı.

İzmir Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü (İŞKUR) ile Ödemiş Ticaret Borsası arasında “İşkur Hizmetlerinin Sunumuna İlişkin Protokol” imzalandı. Protokol, Ödemiş Ticaret Borsası Meclis Başkanı Turgut AKIN,  Yönetim Kurulu Başkan Yrd. Hüseyin GÜLCÜ  ile  Çalışma ve İş Kurumu İzmir İl Müdür Yardımcısı Nesrin Makbule Dank arasında imzalandı. İlgili protokol, işverenlere danışmanlık, mesleki yeterlilik belgesi olmayan çalışanlara kurs, mesleki eğitim ve tecrübe kazandırma, iş arayanlara yönelik danışmanlık hizmeti ve benzeri çalışmaları gerçekleştirmeyi planlamaktadır.

Yapılan açıklamada “İmzalanan protokole istinaden İŞKUR İzmir İl Müdürlüğü'nün görevlendireceği, iş ve meslek danışmanları, haftanın belirli gün ve saatlerinde Ödemiş Ticaret Borsası çalışma hayatına ilişkin faaliyette bulunacak. TOBB'a bağlı meslek odaları ise oluşturulan ortak portala giriş yetkisini kullanarak, işçi ve işvereni buluşturma yetkisine sahip olacak. Protokol etkin şekilde işleyen bir işbirliği tesis ederek, işverenlere yönelik etkili işveren danışmanlık hizmetleri sunulması, işgücü piyasasının talep ettiği niteliklerde iş gücü temin edilmesine yardımcı olma için iş arayanlara yönelik danışmanlık hizmetleri sunulması, iş verenlerin stajyer ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla İŞKUR Hizmet Noktaları oluşturulması kararı alınmıştır “ dendi.  (06/03/2017 -  Ödemiş Ticaret Borsası)

Cuma, 03 Mart 2017 11:22

İzmir Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Ödemiş Temsilciliği Başkanı Sabri DİKEN ve Temsilcilik Üyeleri MUHASEBECİLER  HAFTASI ETKİNLİKLERİ çerçevesinde ÖDEMİŞ TİCARET BORSASI’  nı   03 Mart 2017 tarihinde ziyaret etti.  Misafirleri karşılamada, Ödemiş Ticaret Borsası adına Meclis Başkanı Turgut AKIN, Yönetim Kurulu Başkan Yrd. Hüseyin GÜLCÜ ve Yönetim Kurulu Başkan Yrd. Zeki TURAN Borsa da bulundu.

İlgili ziyarette ;  verginin geleceğimiz olduğu, vergi bilincinin yerleştirilmesinin, kayıtlı ekonomiyi oluşturmanın  önemi vurgulandı.  Muhasebeciler Haftası etkinlikleri çerçevesinde çeşitli kuruluşlara ziyaretlerin devam ettiği, Sivil Toplum Kuruluşlarına yapılan ziyaretlerde bugünün ÖDEMİŞ TİCARET BORSASI ‘na ayrıldığı belirtildi.   

Ödemiş Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkan Yrd Hüseyin GÜLCÜ  : “İlgili ziyaretinizden dolayı çok memnun olduk. Muhasebecilerimiz ile Borsamız sürekli iç içe çalışıyor. Vatandaşlarımıza çözüm üreten, mükellef haklarını gözeten, samimi, güvenilir, şeffaf yapılarını ön planda tutan muhasebecilerimizin Muhasebeciler Haftasını kutluyoruz. Görevlerinde başarılar diliyoruz” dedi. 

Pazartesi, 27 Şubat 2017 15:59

Ödemiş Vergi Dairesi Müdürü Ümit AĞDACI, Md Yrd. Remzi ADALIOĞLU, Md Yrd Mehmet Halis BALCI  ve ilgili personel 28.VERGİ HAFTASI ETKİNLİKLERİ çerçevesinde ÖDEMİŞ TİCARET BORSASI’  nı   27 Şubat 2017 tarihinde ziyaret etti.  Misafirleri karşılamada, Ödemiş Ticaret Borsası adına Meclis Başkanı Turgut AKIN, Yönetim Kurulu Başkan Yrd. Hüseyin GÜLCÜ ve Yönetim Kurulu Başkan Yrd. Zeki TURAN Borsa da bulundu.

İlgili ziyarette ;  verginin geleceğimiz olduğu, vergi bilincinin yerleştirilmesinin önemini vurgulandı. Vergi haftası etkinlikleri çerçevesinde çeşitli kuruluşlara ziyaretlerin devam ettiği, Sivil Toplum Kuruluşlarına yapılan ziyaretlerde bugünün ÖDEMİŞ TİCARET BORSASI ‘na ayrıldığı belirtildi.   

Ödemiş Ticaret Borsası Meclis Başkanı Turgut AKIN  : “İlgili ziyaretinizden dolayı çok memnun olduk. Vergi Dairemiz ile sürekli iç içe çalışıyoruz. Vatandaşlarımıza çözüm üreten, mükellef haklarını gözeten, samimi, güvenilir, şeffaf yapılarını ön planda tutan Ödemiş Vergi Dairemizin Vergi Haftasını kutluyoruz. Görevlerinde başarılar diliyoruz” dedi. 

Pazartesi, 27 Şubat 2017 11:02

12. Dönem Akreditasyon Sertifika Töreni, TOBB’ nin ev sahipliğinde, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent TÜFENKCİ ’nin teşrifleri, milletvekilleri ve çok sayıda Oda-Borsa Başkanları ve temsilcilerinin katılımıyla 24 Şubat 2017 tarihinde TOBB İkiz Kuleler-Ankara’da gerçekleştirildi. Ödemiş Ticaret Borsası,   TOBB Akreditasyon Kurulu tarafından Akreditasyon kriterlerini yerine getirmesi sebebiyle AKREDİTE BORSA olarak belgelendirildi. İlgili törene ; Ödemiş Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı A.Latif AKA, Meclis Başkanı Turgut AKIN, Yönetim Kurulu Bşk Yrd.Hüseyin GÜLCÜ, Meclis Bşk Yrd. Mustafa YİYEN, Meclis Katip Üyesi Mehmet KURTAR, Meclis Üyesi Metin Hüseyin YAĞCI, Genel Sekreter Ali ÖZ, Akreditasyon Sorumlusu Onur AKAR, Bilgi İşlem Sorumlusu Fırat YURDAKUL  ve yerel basın temsilcileri ile katıldı.

İlgili törenin açılış konuşmasında  TOBB Başkanı M. Rifat HİSARCIKLIOĞLU: “26 Oda ve Borsa’mız  daha, 5 yıldız kapsamına girmeye hak kazandı. ​ Akredite olan Oda/Borsa sayımız 250'ye ulaştı. 5 yıldızlı olan Oda-Borsalarımız, hizmet kalitesi anlamında, Londra'daki, Paris'teki, Berlin'deki Oda-Borsalar seviyesine ulaşmış durumda. Onlar üyelerine hangi standartta hizmet veriyorsa, bu oda ve borsalar da, minimum aynı seviyede hizmet veriyorlar” dedi.  Yapılan düzenlemelerle yeni istihdamda işveren yükünün hafifletildiğini vurgulayan Hisarcıklıoğlu, bunun büyük bir avantaj olduğunu belirtti. Hisarcıklıoğlu, camialarına yakışan kalitede ve aktif çalışmaları gerektiğini ifade ederek, "Çünkü bizim en büyük zenginlik kaynağımız, toprağın altındaki taşlarda değil, üstündeki başlarda. Yani girişimcilerimiz, tüccar ve sanayicilerimiz" şeklinde konuştu.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent TÜFENKCİ  ise konuşmasında, reel sektörü oda ve borsaların temsil ettiğini; yapılan çalışmaların sürekli olarak reel sektörün önünü açma şeklinde geliştirildiğini  ifade etti. Konuşmaların ardından akredite olan oda ve borsalara sertifikaları verildi. Ödemiş Ticaret Borsası da sertifikasını aldı. 

Sertifika töreni ardından; TOBB Başkanı M.Rifat HİSARCIKLIOĞLU, Ödemiş Ticaret Borsası Heyetini   kabul etti. HİSARCIKLIOĞLU’ nun samimi-sıcak  yaklaşımı ile Heyetin sorunlarını dinlemesinin ardından hatıra fotoğrafı çektirildi.

Yine tören bitimi akşamında,   Ödemiş Ticaret Borsası Heyeti davetli olduğu Ankara Ticaret Borsası 90. kuruluş yıldönümü etkinlilerine katıldı. Ankara Ticaret Borsası değerli Başkanı Sayın Faik YAVUZ  konuşmasında:  “Ödemiş Ticaret Borsası Başkanı A.Latif AKA ve Heyeti’nin bu etkinliğimize katılmalarından dolayı  mutlu olduk. Bizleri onurlandırdılar. Bizde  Ödemiş’in ayrı bir değeri var ” dedi. ÖTB Başkanı A.Latif AKA’ da Ankara Ticaret Borsası’na “nice başarılı-huzurlu çalışma yılları” temennisini iletti.  (24 Şubat 2017- Ankara) 

Perşembe, 23 Şubat 2017 10:10

Sayın Üyemiz,

Ekonomik açıdan güçlü bir ülke hedefimizin gerçekleşebilmesi için yatırım ve istihdamın artırılması en önemli önceliklerimiz arasındadır. Küresel ekonomik gelişmeler ve yakın coğrafyamızda yaşanan sorunlara rağmen iş dünyamız ülkemizin ekonomik gelişmesine katkı sağlamak amacıyla yatırımlarına devam edecektir.

TOBB Türkiye Ekonomi Şurasında ülkemiz ekonomisinde özellikle gençlerimiz arasındaki en önemli sorunlardan olan işsizliğin düşürülmesi için istihdam seferberliği başlatmış ve işverenlerimizin ilave istihdam için destekleneceklerini açıklamıştır. 09/02/2017 tarih ve 687 Sayılı Resmi Gazetede söz konusu istihdam teşviki yayımlanmıştır.

İş dünyamız da istihdam seferberliğine azami katkıyı sağlamak için elinden gelen çabayı gösterecektir. Bu kapsamda yeni açıklanan ve önceden devam eden istihdam teşviklerinin detaylarının bilinmesi büyük önem taşımaktadır.

İşverenlerin maliyetlerini düşürmek ve istihdam gücünü arttırabilmek için sağlanan bazı teşvikler ve KOSGEB tarafından sağlanan sıfır faizli kredi programı desteği aşağıda kısaca açıklanmaya çalışılmıştır. Borsamız üyelerinin de ilave istihdamlarında bu desteklerden faydalanmalarının önemli olduğunu düşünüyorum.

İŞKUR tarafından sağlanan istihdam teşvikleri;

§  “İşbaşı Eğitim Programları” ile SGK işveren primi İşsizlik Sigortası Fonundan karşılanmaktadır. Program hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

§  “İşverenlere Sunulan Genç ve Kadın İstihdamı Teşviki” kapsamında yeni işe alınan işçilerin SGK işveren primleri belirli şart ve koşullarda İŞKUR tarafından karşılanmaktadır. Program hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

KOSGEB tarafından sağalan destekler;

§  Genel Destek Programı kapsamında sunulan Nitelikli Eleman Desteği ile, KOBİ’ler 50.000 TL’ye kadar personelleri için destek talep edebilmektedir. Destek hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

§  KOSGEB tarafından KOBİ’lere 50 bin TL’ye kadar sıfır faizli kredi verilecektir. Destek hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

Ekonomi Bakanlığı tarafından sağlanan “Sigorta Primi İşveren Hissesi Desteği” ile, Yatırım Teşvik Belgesi kapsamı yatırımla sağlanan ilave istihdam için ödenmesi gereken sigorta primi işveren hissesinin asgari ücrete tekabül eden kısmının belirli bir süre Bakanlıkça karşılanması sağlanabilmektedir. Destek hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

Ayrıca, 6 Ocak 2017 tarihinde başlatılan “Çalışma Hayatında Milli Seferberlik” kampanyası kapsamında, 09/02/2017 tarih ve 687 Sayılı Resmi Gazetede söz konusu istihdam teşviki yayımlanmıştır.   Program hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

Bilgilerinizi rica ederiz.

Saygılarımla,

A.Latif AKA
Yönetim Kurulu Başkanı

 

Perşembe, 16 Şubat 2017 15:20

Ödemiş Ticaret Borsası İSO-9001:2008 Kalite Yönetim Sistemi yıllık denetimini;  URS Denetim firmasından Sayın Cihan COŞKUN ’un gözetiminde ve B2B Danışmanlık Ltd.Şti. firma yetkilisi Birsen  BAŞTAN TIRIS  ‘ın katkıları ile 16.02.2017 tarihinde başarı ile tamamladı.

Ayrıca TOBB 12. Dönem Akreditasyon sürecine dahil olan ÖDEMİŞ TİCARET BORSASI  21.12.2016 tarihinde akreditasyon denetimini başarı ile tamamlamış idi. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nde düzenlenecek olan sertifika töreninin bu ay sonuna doğru yapılmasının planlandığı ifade edildi. (16 Şubat 2017 – Ödemiş) 

Çarşamba, 08 Şubat 2017 17:18

Ödemiş Ticaret Borsası İSO-9001:2008 Kalite Yönetim Sistemi yıllık denetimini; 16 Şubat 2017 tarihinde gerçekleştirilecek olması sebebiyle; çalışmalarına hız verdi. İlgili denetimin URS  firmasından Sayın Cihan COŞKUN ’un gözetiminde ve B2B Danışmanlık Ltd.Şti. firma yetkilisi Birsen  BAŞTAN  TIRIS ‘ın danışmanlık katkıları ile 16.02.2017 tarihinde gerçekleştirileceği bildirildi.

Konuyla ilgili Ödemiş Ticaret Borsası Genel Sekreteri Ali ÖZ : “TOBB 12. Dönem Akreditasyon sürecine dahil olan Borsamızın akreditasyon denetimini 21.12.2016 tarihinde başarı ile tamamlamıştık. 08 Şubat 2017 tarihinde ilgili çalışmalara hız vermek adına, Kalite Yönetim Sistemi dokümantasyon eksiklerimizi, iyileştirmeye müsait yönlerimizi tekrar değerlendirdik. Sürecimizin TOBB’ne, Kurumumuza ve üyelerimize hayırlı-uğurlu olmasını temenni ediyoruz” dedi. (08 Şubat 2017-Ödemiş) 

Çarşamba, 08 Şubat 2017 12:07

Türkiye Ekonomi Şurası 07 Şubat 2017 tarihinde Cumhurbaşkanımız Sn Recep Tayyip ERDOĞAN, Başbakanımız Sn Binali YILDIRIM ve Bakanlarımızın teşrifleri ile Oda/Borsalarımızın  Yönetim Kurulu-Meclis Başkanlarının katılımıyla TOBB İkiz Kuleler’de gerçekleştirildi. Şuraya katılım sağlayan Ödemiş Ticaret Borsası Meclis Başkanı Sn Turgut AKIN : “Yoğun bir katılım oldu. Yedi coğrafi bölge esası dikkate alınarak ticaret ve sanayinin önündeki engeller ve çözüm önerilerinin   devletimizin en yetkili makamlarına dile getirilmesi şansı elde edildi. Bu organizasyonu düzenleyen Türkiye Odalar Borsalar Birliği ve değerli Başkanı Sn M.Rifat HİSARCIKLIOĞLU ’na teşekkür ederiz” dedi. 

HİSARCIKLIOĞLU istihdam çağrısını yinelerken, “Dışarısı kötüleşirken içeride safları sıklaştırmalıyız. Reform ateşi parlasın ki masa başından ahkam kesen reyting şirketleri de mahcup olsun, utansınlar” diye konuştu.​Ayrıca HİSARCIKLIOĞLU “vergi indirimlerinin isabetli olması, en az bir istihdam, güven ve istikrar” temalı vurgulamalar yaptı.  

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN toplantının hayırlı olması temennisini ileterek başladığı konuşmasında; "İş adamlarının ülkeye, şehirlere, sektörlere ilişkin görüşleri daima kıymetlidir. Türkiye sınırları içinde ve dışında yaşanan gelişmeler sebebiyle tarihinin en kritik mücadelelerinden birini veriyor. Derecelendirme kuruluşları, bu milletin girişimcisinin kaderini belirleyemez. Bu kaderi siz belirleyeceksiniz. Hepimiz aynı gemide bulunuyoruz, birileri sırf kaptanı sevmedikleri için geminin dibini delmeye, direğini de devirmeye çalışanlara destek veriyor ” dedi

Başbakan Binali YILDIRIM konuşmasında; “istihdam, her bir üye bir kişiyi istihdam etse 1,5 milyon yeni iş alanı, yeni aş, iş adamlarına duyulan güven” konularına vurgulama yaptı.  Ayrıca YILDIRIM “Ülkemiz için ve bu istihdamdan yararlanacaklar için güzel bir şura gerçekleşiyor.  Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

07.02.2017 tarihinde sabah saat 11:00’dan,  akşam saat: 18:30 ‘a kadar aralıksız süren Şura son derece başarılı bulunarak sona erdi. (07 Şubat 2017 – TOBB / ANKARA) 

Salı, 07 Şubat 2017 09:04
TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu arabuluculuk sistemine ilginin artış gösterdiğine dikkat çekerek, Ocak ayında 3 bine yakın uyuşmazlığın bu yolla çözüldüğünü bildirdi. Hisarcıklıoğlu, işverenleri ve işçileri dava yolundan önce arabuluculuğa başvurmaya çağırırken, bu sayede çok daha hızlı sonuç alacaklarını ifade etti.​

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, bütün işverenlere ve işçilere dava yolundan önce arabuluculuğa başvurmaları çağrısında bulundu. Hisarcıklıoğlu yazılı açıklamasında kısa sürede sonuç almanın mümkün olduğu bu sisteme ulaşmayı kolaylaştırmak için odalarda tahkim ve arabuluculuk merkezleri açmaya devam ettiklerini bildirdi.

Arabuluculuğun gelişmiş toplumlarda alternatif uyuşmazlık çözüm yöntemleri içerisinde en fazla kullanılan sistemlerden birisi olduğunu ve Türkiye’de de yaklaşık 4 yıldır uygulandığını bildiren TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, “Arabuluculuğun hukuk sistemimize girdiği tarihten bu yana hızla ivme gösteren bir kurum olduğu herkes tarafından kabul gören bir gerçek. Özellikle son yıllarda arabuluculuk ile çözüm sağlanan uyuşmazlık sayılarında büyük artış olmuş, şu anda ise mevcut sayı 9000’lere ulaştı. Nitekim sadece Ocak ayında 3000’e yakın uyuşmazlık arabuluculuk yoluyla çözümlendi” dedi.

-Arabuluculuk benimsendi

Arabuluculuk sisteminin alternatif bir çözüm yolu olarak vatandaşlar tarafından da benimsenmeye başlandığını anlatan Hisarcıklıoğlu TOBB olarak bu sisteme başından beri destek verdiklerini, vermeye de devam edeceklerini söyledi.

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu açıklamasında şu görüşlere yer verdi: “Günümüzde klasik yargılamada yaşanan sıkıntılar herkesin malumu, hal böyle olunca artık çok daha hızlı ve ekonomik çözümler bulmak herkesin hakkı diye düşünüyoruz. Artık devletimiz bu hakkı vatandaşlarına tanıdı, arabuluculuk bir anlamda adalete erişimi kolaylaştıran bir sistem. İş dünyamızın da bu sistemden artık daha fazla yararlanması gerektiği kanaatindeyiz, önceliğimiz mahkeme değil arabuluculuk olmalı, arabuluculuk her iki tarafın da kazandığı ve haklarının korunduğu bir sistem.”

Salı, 31 Ocak 2017 17:16

TOBB tarafından 2001 yılından itibaren yürütülen Akreditasyon Sistemi çalışmaları kapsamında, 2016 yılında gerçekleştirilen faaliyetler sonucu Akredite Oda/Borsa sayısı 250 oldu. TOBB Başkanı M. Rifat HİSARCIKLIOĞLU, hedeflerinin 365 Oda/Borsanın Akreditasyon Standardını uygular hale gelmesi olduğunu söyledi.​

Konuyla İlgili Ödemiş Ticaret Borsası  Yönetim Kurulu Başkanı A. Latif AKA ise “Ödemiş Ticaret Borsası olarak 12. Dönemde Akredite Statüsü kazanan 21 oda ve borsa arasında olduğumuzdan üyelerimizin memnuniyet duyduğuna inanmaktayız. Takım çalışması ile bu başarıyı yakaladık. Başta üyelerimize, Kurumumuza ve TOBB’ ne hayırlı ve uğurlu olmasını diliyoruz. 12.Dönemde bizimle beraber Akredite Statüsü kazanan tüm kurumlarımızı kutluyoruz. Akreditasyon Statüsü Kazanan 12. Dönem Oda/Borsalar şu şekilde yer aldı: 1.  Adıyaman Ticaret ve Sanayi Odası , 2.  Alaşehir Ticaret Borsası,  3. Alaşehir Ticaret ve Sanayi Odası, 4.  Aydın Sanayi Odası , 5.Çorum Ticaret Borsası, 6. Denizli Ticaret Borsası, 7. Didim Ticaret Odası,  8. Düzce Ticaret Borsası, 9. Fatsa Ticaret Borsası, 10.  Hopa Ticaret ve Sanayi Odası, 11. Kars Ticaret ve Sanayi Odası   12. Nevşehir Ticaret Borsası, 13. Niğde Ticaret Borsası, 14. Ödemiş Ticaret Borsası, 15.  Ödemiş Ticaret Odası  16. Safranbolu Ticaret ve Sanayi Odası,17.  Selçuk Ticaret Odası, 18. Söke Ticaret Odası, 19.  Tavşanlı Ticaret ve Sanayi Odası, 20.  Van Ticaret Borsası, 21. Yozgat Ticaret Borsası “dedi.  (31.01.2017 -  Ödemiş)

Cuma, 27 Ocak 2017 13:26

27.01.2017 tarihinde  Erzincan Ticaret Borsası Genel Sekreteri Sayın Fuat ÇAMURCU  Ödemiş Ticaret Borsası’nı ziyaret etti. İlgili ziyaret konusunda Ödemiş Ticaret Borsası Genel Sekreteri Ali ÖZ:   “Değerli Genel Sekreter arkadaşımızın ziyaretinden son derece mutlu olduk. Ödemiş Ticaret Borsası ve Erzincan Ticaret Borsası olarak mevzuata dair iyi uygulamaları paylaşma ve mukayese yapma şansını elde ettik. Camia mensuplarımızın  birlikteliğinden duyduğumuz memnuniyeti dile getirdik” dedi.  (27.01.2017-Ödemiş)

Pazartesi, 23 Ocak 2017 13:31

Ödemiş Ticaret Borsası Üyelerini  19-22 Ocak 2017 tarihleri arasında Gaziemir Fuar İzmir’de gerçekleştirilen 12. AGROEXPO ULUSLARARASI TARIM VE HAYVANCILIK FUARI ‘na   (12. Uluslararası  Tarım, Tarım Makinaları, Hayvancılık, Hayvancılık Ekipmanları ve Canlı Hayvan Fuarı) götürdü. Yoğun bir katılımcı kitlesinin bulunduğu bu fuarda, Borsa Üyeleri ve üreticiler hayvancılık ve tarım sektörlerinin bölgemiz açısından kritik ve önemli sektörler olduğunu gördü.  

Konu ile İlgili Ödemiş Ticaret Borsası Genel Sekreteri Ali ÖZ : “ Üyelerden gelen talepler doğrultusunda, Ödemiş’ten fuar İzmir alanına iki ayrı gün olarak (19.01.2017-21.01.2017) hizmet vermeye çalıştık. Yaklaşık 100 civarı kişi ilgili hizmetten faydalandı. Ödemiş Ticaret Borsası ile katılımcılar; ilgili sektörlerdeki gelişmeleri, yenilikleri izledi. Borsa Üyeleri ve üreticiler Avrupa’nın dördüncü, Türkiye’nin en büyük fuarı olan bu organizasyonda bulunmanın memnuniyetini yaşadı. Fuar alanında mevcut birçok standı gezen katılımcılara;  yine Borsa tarafından fuar değerlendirme anketi doldurtarak, beklentilerini izledik.  Ayrıca Borsa Üyeleri ve katılımcılar sektörlerine ait tarım makinalarındaki gelişmeleri, hayvan güzellik yarışmasını, sektör panellerini, boğa ırk tanıtımlarını, yoğurt yeme, süt sağım  yarışmasını  heyecanla takip etme şansını elde etti. Tarım İl Müdürlüğü’nce organize edilen özellikle Genç Çiftçiler Yarışıyor Bilgi Yarışması da dikkat çekici ve üreticilerimizin bilinçlenmesine katkı koyan bir yarışma idi. Fuardan üyelerimizin ve üreticilerimizin memnun ayrıldıklarını düşünüyoruz. Borsa üyelerimizin mesleki genel menfaatlerini ön planda tutarak gelişmesini sağlamak amacıyla sektörel fuarları takip etmeye çalışmaktayız” dedi.  (19-22 Ocak 2017 - İZFAŞ – Gaziemir/İZMİR)

Perşembe, 12 Ocak 2017 11:06

5174 sayılı Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Odalar ve Borsalar Kanunun 32. Maddesinin 4. fıkrasında ; “İçinde bulunulan yıldan önceki son 2 (iki) yıldan itibaren adresleri ve durumları tespit edilemeyen ve içinde bulunulan yıldan önceki son iki yılda , borsa maddeleri üzerine alım satımı bulunmayan üyelerin isimleri, borsa meclis kararıyla meslek grupları ve seçmen listelerinden silinir, aidat tahakkukları durdurulur ve bunlar borsa hizmetlerinden yararlanamazlar” hükmü yer almaktadır.

Yine ilgili mevzuat;  “Söz konusu üye kayıtları, borsa kararını takip eden yıl başından itibaren 2 (iki) yıl içinde , ilgilinin üyesi bulunduğu borsaya müracaatla adres ve durumunu bildirmemesi halinde , borsa yönetim kurulunun teklifi ve meclis kararıyla borsadan kaydı silinir.Bu süre içinde durumunu bildirenlerin aidat tahakkukları başlatılır.Ancak bunlar aidat borçlarını ödemedikçe seçmen listelerine tekrar kaydedilmeyeceklerdir” şeklindedir.

Borsamızın üye bilgilerini güncelleştirme çalışmaları kapsamında değerlendirilmek üzere; üyelerimizin üye bilgilerini (adres, telefon, faks, e-mail vs.) ve üyelik mükellefiyetlerini en geç 27 Ocak 2017 (Cuma ) tarihine kadar Ödemiş Ticaret Borsası’na bildirmeleri gerekmektedir.

 

Üyelerimize önemle duyurulur.

 

ÖDEMİŞ TİCARET BORSASI

YÖNETİM KURULU BAŞKANLIĞI

Çarşamba, 11 Ocak 2017 16:27

Üyelerinin sorunlarını bizzat işyerlerinde dinleyen ÖDEMİŞ TİCARET BORSASI ; üye menfaatleri doğrultusunda iletişimler kurarak çözüm yolları üretmeye çalışıyor.
Bu kapsamda; Borsa Genel Sekreteri Ali ÖZ : “ Üyelerimizden Doğuş Çay ve Gıda Mad.Üret.Paz.İth.İhr.A.Ş. firmasına ziyarette bulunduk. Ayrıca uzun yıllar Borsamız Meclis Üyeliği görevinde bulunan, kalp ameliyatı olan Şükrü ADABAŞI’ na geçmiş olsun ziyareti yaptık. Üyelerimize yapılan ziyaretlerden olumlu geri dönüşler alıyoruz. TOBB. 12.Dönem Akreditasyon sürecindeyiz. Üyelerimizi işyerlerinde ziyaretlerine devam ediyoruz, konuyu önemsiyoruz ve sürecin bir parçası olduğuna inanıyoruz. Bu ziyaretlerin Kurumumuzda aidiyet duygusu kazandırılmasında kıymetli olduğunu, üyelerimizin memnuniyetinin, Kurumumuzun memnuniyeti olduğunu düşünüyoruz. Üye ziyaretlerimizi daha da sıklaştırarak devam ettireceğiz ” dedi. (11 Ocak 2017)
 

Salı, 10 Ocak 2017 11:01

Sayın Üyemiz;

Ödemiş Ticaret Borsası olarak Üyelerimizi  19-22 Ocak 2017 tarihleri arasında Gaziemir Fuar İzmir’de gerçekleştirilecek olan 12. AGROEXPO ULUSLARARASI TARIM VE HAYVANCILIK FUARI ‘na   (12. Uluslararası  Tarım, Tarım Makinaları, Hayvancılık, Hayvancılık Ekipmanları ve Canlı Hayvan Fuarı) götürüyoruz.  Avrupa’nın 4. Türkiye’nin en büyük fuarı olan bu organizasyona üyelerimizin katılımının  faydalı olacağı düşüncesindeyiz. 

İlgili Fuara ziyaretçi olarak katılmak isteyen üyelerimizin Borsamız ile temasa geçerek, katılım teyidi bildirmelerini (13.01.2016-12:00’ ye kadar) önemle rica ederiz.

 

Salı, 03 Ocak 2017 16:36

Ekonomisi tarıma dayalı ilçemizde bulunan ÖDEMİŞ TİCARET BORSASI ‘nda 2016 yılı yıllık işlem hacmi 865.000.000,oo TL.olarak gerçekleşmiş bulunmaktadır. 2015 yılı Borsanın yıllık işlem hacmi ise 790.000.000,oo TL. olarak gerçekleşmiş idi. Geçen yıla göre yaklaşık % 9,50 oranında artış gösteren yıllık işlem hacminde en fazla işlem gören ilk on iki ürün ise ;   1) Süt 492.000.00,ooTL,  2) Peynir  113.000.000,ooTL, 3) Kestane 53.000.000,ooTL 4) Kuru İncir 44.000.000,ooTL, 5)Muhtelif Fidan-Dış mekan süs bitkileri 37.000.000,oo TL, 6) Patates 34.000.000,oo TL, 7)Kasaplık Büyük-Küçükbaş Canlı Hayvan 20.000.000,oo TL, 8) Et (Büyük-küçükbaş ET)   12.000.000,oo TL,  9) Domates (Salçalık)  8.000.000,oo TL 10) Kornişon (Salatalık) 7.000.000,oo TL ve 11) Diğer Zirai Ürünler 45.000.000,oo TL.  olarak yer almaktadır.

Ödemiş Ticaret Borsası’nın 2017 yılı bütçesi üzerine Genel Sekreter Ali ÖZ : “Borsamızın 26.12.2016 tarihli Yönetim Kurulu ve Meclis kararları ile onaylanan 2017 yılı bütçesi 1.850.000,oo TL (Birmilyonsekizyüzellibin…)’  na bağlanmıştır. Üyelerimize ve Kurumumuza hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum. Önceki yıllardan burs alan öğrencilerimizin Karşılıksız bursları ödenmeye devam etmektedir. 2017 yılı bütçesi içersinde üniversite öğrenci burslarına  130.000,oo TL, Yapılmakta Olan Yatırımlara 336.082,oo TL olarak paylar ayrılmıştır” dedi. 

Salı, 03 Ocak 2017 14:47

Bildiğiniz üzere 14/1/2015 tarih de çıkan ve 6585 sayılı “PERAKENDE TİCARETİN DÜZENLENMESİ HAKKINDA KANUN” nun 12/3  maddesinde ;

“(3) Hızlı tüketim mallarının satışının yapıldığı büyük mağaza ve zincir mağazalar  ile bayi işletme ve özel yetkili işletmelerde satış alanlarının en az yüzde birine tekabül edecek şekilde raf alanı, mağazanın bulunduğu ilde üretilmesi kaydıyla coğrafi işaretli olarak tescil edilen veya coğrafi işaretli olarak tescil edilmemiş olsa bile meslek kuruluşlarının uygun görüşü alınarak ticaret il müdürlüklerince belirlenen hızlı tüketim malı niteliği taşıyan yöresel ürünlerin satışına ayrılır. Yöresel ürünlerle doldurulamayan raf alanları, diğer ürünlerin satışı amacıyla kullanılabilir.” hükmü yer almaktadır.

Başta üyelerimiz olmak üzere, coğrafi işaretli ürün satan veya  büyük mağaza, zincir mağazalar ile bayi işletme ve özel yetkili işletmelerin bilgi sahibi olmalarını , ilgili tüm tarafların konuya hassasiyet göstermesini ve gereğini  rica ederiz.

Saygılarımızla,

Cumartesi, 31 Aralık 2016 17:42
Pazartesi, 26 Aralık 2016 13:07

Açıklama: d:\Users\ali\Desktop\LOGO-odemistb-03.08.2016.jpg

ÖDEMİŞ TİCARET BORSASI

TOBB’NİN EGE BÖLGE TOPLANTISINA KATILDI:

 

Ege Bölgesi İstişare Toplantısı 19 Aralık 2016 tarihinde TOBB Başkanı Sayın M.Rifat HİSARCIKLIOĞLU ‘nun ev sahipliği ve Başkanlığında TOBB İkiz Kuleler ’de gerçekleştirildi. İlgili toplantıda Ege Bölgesi Borsa/Oda Yönetim Kurulu Başkanları, Meclis Başkanları ve Genel Sekreterler hazır bulundu.

Toplantıda, başvuruları başlayan Nefes Kredisi hakkında bilgilendirmede bulunulurken,  Ekonomik Koordinasyon Kurulu’nun tedbir paketindeki konular istişare edildi. Ayrıca TOBB Dijital Dönüşüm Projesi, Şirket Kuruluşlarında Tek Durak Ofis Projesi, Mesleki Eğitim Faaliyetleri ile Mesleki Yeterlilik Belgelendirme Merkezi (MEYBEM) ’ne ilişkin sunumlar yapıldı.

Konu ile ilgili Ödemiş Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı A.Latif AKA : “ Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Ege Bölgesi Toplantısı yoğun bir katılım ile son derece faydalı bir şekilde geçti. TOBB Başkanımız Sayın HİSARCIKLIOĞLU yaklaşık dört süren toplantıyı başarı ile yönetti. Faydalı geçen toplantıda ekonomi ile ilgili can alıcı konulara değinildi. Bundan böyle Borsamızı daha iyi anlatmaya çalışarak, mutlaka kamuoyu ve üyelerimizle daha iyi paylaşacağız.  Malumlarınız akredite bir Borsa olduk. Üyelerimiz bundan böyle beş yıldızlı hizmet alacak” dedi.

AKA  konuşmasının devamında : “ Nefesi kredisi kampanyasına Kurum olarak sahip çıkmayı görev saydık. İlgili taahhütnameleri imzaladık. Üyelerimiz Borsamıza gelerek, FAALİYET BELGELERİ ‘ ni almaya başladılar. Üyelerden toplanan paraların yine üyelerimizin parası olduğunu düşündüğümüzden 1 milyon TL bir kaynak tahsis ettik. TC. Ziraatbank ve Denizbank ile yapılan protokol kapsamında yürütülen nefes kredisi projesinde Borsa üyelerine 10 milyon TL bir kredi limiti açılmış oldu. İnşaallah bu sıkıntılı günlerin ve daralan piyasalarımızın açılmasına bir nefes olur. Üyelerimize hayırlı-uğurlu olsun. Üyelerimiz konu ile ilgili soru ve sorunlarını, Genel Sekreterimizle paylaşarak iletebilirler” dedi. (26 Aralık 2016 - Ödemiş)  

 

 

 

Cuma, 23 Aralık 2016 17:01

Ödemiş Kaymakamlığı ve Ödemiş Belediyesi tarafından oluşturulan “Bir El de Sen Uzat” isimli HALEP’E YARDIM KAMPANYASI ’na, omuz veren ÖDEMİŞ TİCARET BORSASI bir sosyal sorumluluk projesine daha katkıda bulundu.

İlgili konunun önemi, Ödemiş Belediyesi Meclis Salonu’nda Kaymakam  Sayın Celil ATEŞOĞLU, Belediye Başkanı Sayın Mahmut BADEM, Borsa/Oda Başkanları, Sivil Toplum Kuruluşları temsilcilerinin katıldığı toplantıda (16.12.2016) ifade edilmişti.

Konu üzerine Ödemiş Ticaret Borsası Yönetim Kurulu 19.12.2016 tarihinde toplanarak, Halep’e gönderilmek üzere 700 (Yediyüz) adet öğrenci montu satın alınması kararını aldı.

Bahse konu öğrenci montlarını Ödemiş Ticaret Borsası Genel Sekreteri Ali ÖZ’ den teslim alan Ödemiş Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürü Sayın Mehtap ÇİL : “ Halep’e yardım amacıyla Ödemiş Ticaret Borsası’nca satın alınan 700 (yediyüz) adet öğrenci montlarını 22 Aralık 2016 tarihinde teslim aldık. Borsaca öğrenci montları satın alınması çok isabetli olmuş.  İlgili montların Halep ’li çocukları kışın soğuğundan koruyacağını düşünüyoruz. Sosyal sorumluluk projelerine duyarlılığını bir kez daha gösteren, konuyu sahiplenen başta Ödemiş Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Sayın A.Latif AKA ’ya,  Yönetim Kurulu Üyelerine ve Meclis Başkanı Sayın Turgut AKIN ’a teşekkür ediyoruz. Ödemiş’ten Halep’e gidecek tırımıza şimdiden yol açıklığı diliyoruz. İlgili yardımların makbule geçeceği düşüncesinde olup, Ödemiş ’li halkımızı bu kampanyaya katkıda bulunmaya davet ediyoruz” dedi. (22 Aralık 2016 – Ödemiş) 

Perşembe, 22 Aralık 2016 14:41

Borsa ve Odaların kurumsal kapasitesinin arttırılarak üyelerine sunulan hizmet kalitesinin iyileştirilmesi amacıyla Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği 12. Dönem Akreditasyon Sürecine dahil olan ÖDEMİŞ TİCARET BORSASI ; Akreditasyon Belgelendirme Denetimi 21 Aralık 2016 tarihinde gerçekleştirildi. İlgili Denetimde Ödemiş Ticaret Borsası Akreditasyon İzleme Komitesi Üyeleri de hazır bulundu.
Konu ile İlgili Borsa Yönetim Kurulu Başkanı Sayın A.Latif AKA : “Akreditasyon Belgelendirme Denetimimizi başarı ile tamamladık. İlgili Denetim Türk Loydu İktisadi İşletmesi Denetçisi Sayın Ali GÜNEŞ tarafından gerçekleştirildi. Bu işi bir ekip çalışması ile yaptık. Akreditasyon İzleme Komitemiz, Meslek Komitelerimiz, Meclisimiz, Yönetim Kurulumuz, Personelimiz ve Danışman firmalarımız İzmir Abigem Aş, B2B Yönetim Danışmanlığı Ltd.Şti ile hep beraber çalışarak konuyu sahiplendik. Amaç Kurumlarımızı sürekli geliştirmektir. Bundan böyle Ödemiş Ticaret Borsası Üyeleri beş yıldızlı hizmet almış olacaklar. 2017 yılı içersinde düzenlenecek olan Sertifika Töreni’nde söz konusu AKREDİTASYON BELGESİ ’ni alacağız. Üyelerimize, Kurumumuza ve Camiamıza hayırlı ve uğurlu olmasını temenni ediyorum” dedi. (21 Aralık 2016-Ödemiş)

 

Salı, 20 Aralık 2016 17:38

Ödemiş Belediyesi’nin “Bir El de Sen Uzat” adlı kampanyasına Ödemişlilerin büyük ilgi göstereceği beklenmektedir.
Ödemiş Belediyesi Meclis Salonunda Kaymakam Sayın Celil ATEŞOĞLU, Belediye Başkanı Mahmut BADEM, Borsa/Oda başkanları, Sivil Toplum Kuruluşları temsilcilerinin katıldığı bir toplantı 16.12.2016 tarihinde yapıldı.
Belediye Başkanı Mahmut BADEM ilgili toplantıdaki konuşmasında: “Halep’e yönelik bir yardım kampanyası başlattık. Toplayacağımız yiyecek, giyecek malzemelerini tırla Halep’e ulaştıracağız. Burada, herhangi bir kurum olarak değil tüm güçlerimizi birleştirerek bu insanlarımıza gerekli yardımları sağlayacağız. Bu ihtiyaçlar arasında, battaniye, yatak, kışlık kıyafet, ayakkabı, bebek bezi, hasta bezi, kadın bağı, çocuk maması, gıda maddeleri, temizlik maddeleri vb. arasında olduğu belirtilmiştir. Halkımızdan ilgili yardımları yardım toplama merkezlerimize (Muhtarlıklar, Ödemiş Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü, Kültür Merkezi, Eski otogar altında oluşturulan yer) getirmelerini bekliyoruz. Bir hafta içerisinde toplanan yardımları törenle, 24.12.2016 tarihinde göndereceğiz inşallah” dedi.
İlgili konu üzerine Ödemiş Ticaret Borsası Yönetim Kurulu 19.12.2016 tarihinde toplanarak, Halep’e gönderilmek üzere 700 adet öğrenci montu satın alınması kararını aldı.
Konu ile ilgili Ödemiş Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı A.Latif AKA: “Malumlarınız Halep’te bir insanlık dramı yaşanmaktadır. Kurumumuz sosyal sorumluluk projelerine hep olumlu yönde katkı yapmıştır ve yapmaya devam etmektedir. Daha önce ilgili montlardan öğrenci yardımı adı altında Ödemiş faaliyet alanımızdaki ilk-ortaöğretim okullarına dağıtmıştık. İlgili montların beğenildiği, aynı öğrenci montlarından 700 (Yediyüz) adet Halep’e gönderilmesinin uygun olacağı yönünde karar aldık. Halep’e Bir El de Borsamız uzatmıştır. Borsamız sosyal sorumluluk projelerine kayıtsız kalmadan üzerine düşenleri yapmaya devam etmektedir. Ayrıca ülkemizin üzerinde bulunan terör belasını şiddetle kınıyoruz. Birlik ve beraberliğimizin daim olmasını diliyor ve ülkemizi bölmeye kimsenin gücünün yetmeyeceğine inanıyor, bu doğrultuda çalışıyoruz” dedi. (19 Aralık 2016–Ödemiş)
 

Çarşamba, 14 Aralık 2016 09:52

Sayın Üyemiz;

TOBB ve Ödemiş Ticaret Borsası arasında yapılan taahhütname protokolü ile Kobi'lerin finansmana erişimindeki sıkıntılar " TOBB NEFES KREDİSİ" ile son bulacak. İlgili detaylar aşağıda verilmektedir.  Kampanyanın üyelerimize hayırlı olması dileğiyle bilgilerinize sunulur.

Saygılarımızla,

Ödemiş Ticaret Borsası

Salı, 13 Aralık 2016 16:06

Oda/Borsaların kurumsal kapasitesinin artırılarak üyelerine sunulan hizmet kalitesinin iyileştirilmesi amacıyla TOBB 12. Dönem Akreditasyon Sürecine dahil olan Ödemiş Ticaret Borsası AKREDİTASYON SİSTEMİ çalışmaları kapsamında 13 Aralık 2016 tarihinde, önce Torbalı Ticaret Odası’nı, ardından Selçuk Ticaret Odası’nı ve sonrasında da Aydın Ticaret Borsası’nı ziyaret ederek, kıyaslama çalışmaları yaptı.

Konu ile ilgili Ödemiş Ticaret Borsası Genel Sekreteri Ali ÖZ şunları ifade etti: “Çevre Oda/Borsalarımıza personel olarak ziyarette bulunduk. Birlikte olmaktan çok mutlu olduk. Yapılan kıyaslama çalışması ile Oda/ Borsaların hizmet kalitelerini yükseltmek üzere bilgi alışverişinde bulunularak, iyi uygulamaların paylaşılması amaçlanmıştır. Bu tür ziyaretler, Kurumların bilgi alışverişlerinin ve işbirliklerinin artırılmasına önemli katkılar sağlamaktadır. Bu faaliyetlerde amaç iyi uygulamaların paylaşılması ile üyelerimize daha kaliteli hizmet vermek, Kurumsallaşma bilincini yaygınlaştırmaktır. İlgili ziyaret dönüşümüzde yolumuz üzerindeki üyelerimizi bizzat işyerinde ziyaret ederek, Borsamız 2017 yılı ajandaları hediye ettik, üye sorunlarını dinlemeye çalıştık. Amaç Kurumlarımızı bir tık yukarı götürerek, üye memnuniyeti odaklı çalışmaları artırmaktır ” dedi. (13 Aralık 2016 – Ödemiş)
  

Pazartesi, 12 Aralık 2016 09:57

10 Aralık 2016 tarihinde İstanbul /Beşiktaş’ta gerçekleştirilen hain terör saldırısı hepimizi derinden yaralamıştır.

Hayatını kaybeden şehit ve sivillerimize Allah’tan rahmet yaralılarımıza acil şifalar, Ülkemize sabır ve baş sağlığı diliyoruz.

Pazartesi, 12 Aralık 2016 08:15

Oda/Borsaların kurumsal kapasitesinin artırılarak üyelerine sunulan hizmet kalitesinin iyileştirilmesi amacıyla Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği 12. Dönem Akreditasyon Sürecine dahil olan  ÖDEMİŞ TİCARET BORSASI ;  09 Aralık 2016 tarihinde Ödemiş Belediyesi Ahrandı Tesisleri’nde personeline moral yemeğini verdi.

Konu ile ilgili Ödemiş Ticaret Borsası Genel Sekreteri Ali ÖZ : “ Akreditasyon denetimimiz nasip olursa 21 Aralık 2016 Çarşamba günü gerçekleştirilecek. İlgili denetim öncesi iyileştirmeye müsait yönlerimizi daha güçlü hale getirmeye çalışıyoruz. Her ay yaptığımız personel toplantılarımız ile Kurum içi iletişimimiz daha güçlü hale getiriliyor. Personelimizin performansının, takım çalışması ruhunun, motivasyonunun gelişmesi adına düzenlenen sosyal etkinlik için başta Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın A.Latif AKA ’ya ve Yönetim Kurulu Üyelerimize teşekkür ederiz. Bu tür sosyal etkinliklere daha fazla yer vermemiz gerektiğini Akreditasyon Süreciyle öğrendik. Akreditasyon ile amaç Kurumlarımızı, sürekli iyileştirmektir” dedi. (09 Aralık 2016-Ödemiş Belediyesi Ahrandı Tesisleri) 

Çarşamba, 07 Aralık 2016 11:56

Ödemiş Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı A. Latif AKA Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından düzenlenen “Nefes Kredisi” Kampanyasına  1 milyon TL yatırarak katkı vereceklerini söyledi.

Verilecek  kredi hakkında bilgi aktaran Başkan AKA: ” Ülke ekonomisinde önemli  yer tutan küçük ve orta ölçekli işletmelerin içinde bulunduğu  finansman sorunlarının giderilmesine  katkı sağlamak üzere Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği liderliğinde, oda/borsa katılımıyla bir proje oluşturuldu. Giderek zorlaşan ekonomide KOBİ niteliğindeki Ödemiş Ticaret Borsası üyelerinin  finansman sıkıntılarını gidermek amacıyla Borsamız 1 milyon TL yatırarak katılacak olup, bunun sonucunda üyelerimiz toplam 10 milyon TL’na  kadar uygun faizli kredi kullanabilecekler. İlgili taahhütnameler Kurumumuzca imzalandı. Bu proje ile üyelerimizin bir nebze de olsa rahatlayacağını düşünüyoruz” dedi. TOBB  kanalıyla iki banka ile anlaşıldığı aylık 0.83, yıllık 9.9  faizle sunulan kredi  uygulamasının  yaklaşık bir ay içinde başlatılacağı ve üyelere NEFES KREDİSİ konusunda  ayrıca duyuru yapılacağı bildirildi.  (06 Aralık 2016 –Ödemiş)

Cuma, 25 Kasım 2016 11:50

Ödemiş Ticaret Borsası Heyeti, 24 Kasım 2016 Perşembe günü saat 15:00 de Bergama Ticaret Odası ev sahipliğinde, İzmir ili ve ilçeleri Oda/Borsaların katılımı ile gerçekleştirilen Yönetim Kurulları Ortak Toplantısına katıldı.

İlgili toplantıda önceden belirlenen gündem maddeleri görüşüldü. Ekonomik ve güncel durumun değerlendirilmesi yapıldı. Ev sahibi Bergama Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Fikret ÜRPER kısa bir sunum yaparak, Bergama ekonomisi ve genel sorun-çözüm önerilerini aktardı.   Toplantı da Bergama Belediye Başkanı Bergama ekonomisi üzerine konuşma yaptı. Odaları ilgilendiren kapasite raporlarının alınmasında yaşanan sıkıntılar tartışıldı. Bir sonraki toplantının Bayındır Ticaret Odası’ nda yapılması kararlaştırıldı. (24 Kasım 2016-Bergama)  

 

Cuma, 25 Kasım 2016 10:00

12.Dönem Akreditasyon Sistemine dahil olan ÖDEMİŞ TİCARET BORSASI; Akreditasyon standardına yönelik gerçekleştirilen revizyon çalışmaları hakkında bilgi verilmesi ve denetimler öncesi bilgilendirme yapılması amacıyla 21 Kasım 2016 tarihinde TOBB’nde “Denetimler Öncesi Bilgilendirme Eğitimi” seminerine katılım sağladı.

Konu ile ilgili ÖDEMİŞ TİCARET BORSASI Genel Sekreteri Ali ÖZ :  “Son derece faydalı geçen bir eğitim oldu. 21 Aralık 2016 tarihinde gerçekleşecek olan Akreditasyon Denetimimiz öncesi,  yapılması gereken çalışmalarımızı tekrar gözden geçiriyoruz. Akreditasyon konusunda  usul ve esaslarda yapılan değişiklikler anlatıldı. Denetimler ve geliştirme ziyaretleri, puanlama sistemi, karar süreci, akreditasyon standardı konularında ana hatlar anlatılarak içerikleri ifade edildi. Akreditasyon için gerekli olan 13 kritere vurgulama yapıldı. Bu konu tek bir kişinin yapacağı iş değil, ekip çalışması yaparak,  Yönetim Kurulu, Meclis, Meslek Komiteleri, Personel ve tüm Kurumumuzca  konuyu sahipleniyoruz. Amaç  Kurumlarımızı sürekli geliştirmektir. Sürecimizin Kurumumuza başarı getirmesini temenni ediyoruz” dedi. (21 Kasım 2016 – TOBB) 

Salı, 15 Kasım 2016 17:31

Oda/Borsaların kurumsal kapasitesinin artırılarak üyelerine sunulan hizmet kalitesinin iyileştirilmesi amacıyla 12. Dönem Akreditasyon Sürecine dahil olan ÖDEMİŞ TİCARET BORSASI ; üye eğitimi gerçekleştirdi. İlgili eğitime Ödemiş Kaymakamı Sayın Celil ATEŞOĞLU, İzmir İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şube Müdürü Ali AKAR, Ziraat Mühendisi Gülay ATEŞ, Ödemiş İlçe Tarım Müdürü Sayın İbrahim ALTINTAŞ, Borsa Yönetim Kurulu- Meclis Üyeleri, Borsa Üyeleri, Dış paydaşlar, muhasebeciler, basın temsilcileri vb. destek verdi.
Eğitim 15 Kasım 2016 tarihinde saat 13:30 - 15:30’da Ödemiş Belediyesi Nikah Salonu’nda (Eski Garaj Üzeri)-Ödemiş’te yapıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan Eğitimin açılış konuşmasını yapan Ödemiş Ticaret Borsası Meclis Başkanı Turgut AKIN şunları ifade etti: “Sayın Kaymakamım, Sayın İlçe Tarım Müdürüm, İzmir İl Tarım Müdürlüğü Destekleme Şube Müdürüm ve Personeli , Sayın Üyelerimiz, Dış Paydaşlarımız, Muhasebecilerimiz, Basın temsilcilerimiz ve değerli konuklar; 11.ETAP KIRSAL KALKINMA DESTEKLERİNİ içeren toplantımıza katılım sağladığınızdan dolayı; şu an aramızda bulunamayan Yönetim Kurulu Başkanımız Sayın A.Latif AKA, Kurumum ve Şahsım adına en içten saygılarımı sunarak, hepinizi selamlıyorum. Hoş geldiniz. 11.ETAP KIRSAL KALKINMA YATIRIMLARININ DESTEKLENMESİ HAKKINDA TEBLİĞ çıkmış olup, biraz sonra İZMİR İL TARIM MÜDÜRLÜĞÜ ve İzmir Abigem yetkilileri tarafından hep beraber bilgilendirileceğiz. Ödemiş’imizin de bu desteklerden yararlanması adına bu eğitimi organize etmiş bulunmaktayız. Eğitimin verimli geçmesini temenni ederek, bir kez daha en içten saygılarımı sunuyorum ”dedi.
Açılış konuşması ardından Ödemiş Kaymakamı Sayın Celil ATEŞOĞLU tarımın başkentinin ÖDEMİŞ olduğu konusuna vurgulama yaparak, “böyle bir toplantıyı organize eden Ödemiş Ticaret Borsası’na Ödemiş ailesi adına teşekkür ediyoruz. Borsa Yönetimini, Meclisini ve personelini kutluyorum. Başarılar diliyorum. Bu desteklerden yararlanıp, hep beraber Ödemiş’imizi kalkındıralım” dedi.
Kaymakam Bey’in konuşmasının ardından; İzmir İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şube Müdürlüğü’nden Ziraat Mühendisi Sayın Gülay ATEŞ bir sunum gerçekleştirdi. Yine Kırsal Kalkınma Destekleri Proje Yazılım Teknikleri Hakkında Bilgilendirme yapmak amacıyla ABİGEM İZMİR Direktörü- Ödemiş Ticaret Borsası Akreditasyon Danışmanı Sayın Dr. Canan ARIKBAY ’da bir sunum gerçekleştirdi.
Ödemiş İlçe Tarım Müdürü Sayın İbrahim ALTINTAŞ’ ta konuşmasında “Ödemiş 1,oo TL’ye süt satıyor. Bu sütten elde edilen marka peyniri daha çok satarsa birim katkının 20-50 TL’yi bulabileceği, dolayısıyla markalaşma konusuna vurgulama yaparak, hammadde yerine, mamül satalım, daha çok kazanalım” dedi. Konuşmaların ardından soru-cevaba geçilerek amacına ulaşan bir toplantı gerçekleştirildi.
Toplantı bitimi sonrası katılımcılara dağıtılan anketlerle Borsa üyelerinin, dış paydaşların Ödemiş Ticaret Borsası hakkındaki görüşleri, talepleri, beklentileri ve önerileri alındı. (15.11.2016-Ödemiş)
 

Cuma, 11 Kasım 2016 08:45

Sayın Üyemiz;

Bilindiği üzere; Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Tarıma Dayalı Yatırımların Desteklenmesi Hakkında Tebliğ (No: 2016/37) 21 Ekim 2016 tarih ve 29864 sayılı Resmi Gazetede yayınlanmıştır.

Bitkisel ve hayvansal ürünlerin paketlenmesi, depolanması, ambalajlanması, işlenmesi, yenilenebilir enerji kaynaklarının tarımda kullanımı,  çelik silo, soğuk hava deposu, hayvansal ve bitkisel orjinli gübre işleme, paketleme ve depolama tesisleri, tarımsal üretime yönelik modern sabit yatırımlar, büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık tesisleri, su ürünleri ile ilgili yatırımlar, kırsal turizm, çiftlik faaliyetlerinin geliştirilmesine yönelik altyapı sistemleri, el sanatları ve katma değer yaratan tesisler, bilişim sistemleri ve eğitimleriyle ilgili yatırımlar çağrı kapsamında desteklenecek konulardır.  Proje başvuruları 4 Aralık 2016 tarihine kadar devam edecektir.

Konuyla ilgili 15 Kasım 2016 Salı günü saat 13:30’ da Ödemiş Belediyesi  Nikah Salonu (Eski Otogar Üstü)’nda eğitim düzenlenecektir.

Söz konusu eğitime katılacak üyelerimizin Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir. mail adresine ya da 0232 545 13 78 numaralı telefona bilgi vermeleri gerekmektedir.

Bilgilerinizi rica ederiz.

 

 

Eğitimin Adı : 11.Etap Kırsal Kalkınma Yatırımların Desteklenmesi Programı

Eğitimin Tarihi, Saati: 15 Kasım 2016 -  13:30

Yer: Ödemiş Belediyesi Nikah Salonu (Eski garaj üzeri)

Program:

13.30 – 14.30    11.Etap Kırsal Kalkınma Yatırımların Desteklenmesi Programı Tanıtımı

                             (Gıda ,Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı İzmir İl Müdürlüğü)

14.30 – 14.45     Ara

14.45 – 15.30     Proje Yazılım Teknikleri Hakkında Bilgilendirme (ABİGEM İZMİR AŞ)

Perşembe, 10 Kasım 2016 09:05
Çarşamba, 09 Kasım 2016 08:00

Ödemiş Ticaret Borsası , Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) tarafından EBSO’nda 09 Kasım 2016 tarihinde düzenlenen Türkiye’nin yenilebilir enerji vizyonu yerli ekipman üretimi paneline katıldı. T.C. Ekonomi Bakanlığı, T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Ege Bölgesi Sanayi Odası, DEİK Enerji İş Konseyi, İzmir Kalkınma Ajansı ve Enerji Sanayicileri ve İşadamları Derneği (ENSİA) katılımcılarının bulunduğu panelde; Stratejik önceliği olan yenilenebilir enerji sektöründe ihtiyaç duyulan ekipman, komponent ve hammaddelerin Türkiye'de üretimi konusunda mevcut politikalara değinildi. (09 Kasım 2016 – EBSO)

Salı, 08 Kasım 2016 10:04

Sayın Üyemiz TOBB’ nden gönderilen ENGELLİ ve ESKİ HÜKÜMLÜLERE YÖNELİK HİZMETLER konulu yazıyı ekte sunmaktayız.

Bilgilerinizi rica ederiz.

Detaylı bilgi için: http://www.iskur.gov.tr/TabId/189/ArtMID/1139/ArticleID/474/%C4%B0%C5%9EKUR-Engelli-%C4%B0stihdam%C4%B1na-Destek-%C4%B0%C3%A7in-Projelerinizi-Bekliyor.aspx

Salı, 01 Kasım 2016 17:07

Sayın Üyemiz,

03/08/2016 tarih ve 6736 nolu Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun 19/08/2016 tarih ve 29806 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiş olup, gecikme faizlerine af getirilmiştir.

Kanun gereği 30/06/2016 tarihi (bu tarih dâhil) itibariyle ödenmesi gerektiği halde bu kanun yayımlandığı tarihe kadar ödenmemiş olan aidat borçlarının faiz, gecikme faizi, gecikme zammı gibi fer’i alacakların tahsilinden vazgeçilecektir.

26.10.2016 tarihli ve 29869 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 25.10.2016 tarihli ve 2016/9385 sayılı kararname ile; 6736 sayılı Kanunda belirtilen başvuru sürelerinin tamamı sürelerin bitiminden itibaren 25.11.2016 tarihine (bu tarih dahil) kadar uzatılmıştır.
Başvuruların 25 Kasım 2016 tarihi mesai bitimine kadar borsamıza dilekçe ile yapılması gerekmektedir.

Gereğini ve bilgilerinizi önemle rica ederiz.

Salı, 01 Kasım 2016 16:20

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) desteği ve Antalya Ticaret Borsası’nın organizasyonuyla bu yıl 7’incisi düzenlenen Yöresel Ürünler Fuarı Gümrük ve Ticaret Bakanı Sayın Bülent TÜFENKCİ, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Sayın M. Rifat HİSARCIKLIOĞLU’ nun teşrifleri ve çok sayıda Oda/Borsa Yönetim Kurulu Başkanı veya temsilcilerinin katılımı ile gerçekleştirildi. Ödemiş Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Sayın A.Latif AKA ilgili fuara katılım sağladı.

Başkan AKA :“Türkiye’nin her bölgesinden yöresel ürünleri aynı çatıda buluşturan yöresel ürünler fuarında, ekonominin güçlenmesi ve para kazanmak için yöresel ürünlerimizin markalaşması gerekmektedir. Yine bu fuarın dış ülkelerde de yapılarak, uluslararası platforma taşınmasıyla daha çok katkı sağlanacağı konusunda oluşan iradeyi, TOBB Başkanı ve Gümrük Ticaret Bakanı’mızla beraber müşahade ettik. Uluslararası düzeye taşınabilecek bu fuarlarda, yöresel değerlerimiz ve coğrafi işaretli ürünlerimiz daha büyük pazarlarda tanınma fırsatı bularak, ürünlerimiz daha iyi değerlendirilecektir” dedi. (26-30 Ekim 2016 YÖREX Antalya)

 

Pazartesi, 31 Ekim 2016 09:32

YATIRIM KONUSU

HİBEYE ESAS PROJE TUTARI (TL)

DESTEK VERİLECEK İLLER

I)Bitkisel Ürün İşlenmesi, Paketlenmesi Ve Depolanmasına Yönelik Yatırımlar

Yaş meyve sebze tasnif, paketleme ve depolama*

2.000.000

   39 İL**

Tohum işleme, paketleme ve depolama

2.000.000

81 İL

Diğer bitkisel ürün işlenmesi, paketlenmesi ve depolanmasına yönelik yatırımlar

1.500.000

81 İL

II)Hayvansal Ürün İşlenmesi, Paketlenmesi Ve Depolanmasına Yönelik Yatırımlar

Hayvansal ürün işlenmesi, paketlenmesi ve depolanması

2.000.000

   39 İL**

Ham deri işlenmesi

2.000.000

81 İL

III) Su Ürünleri İşlenmesi, Paketlenmesi ve Depolanması

2.000.000

   39 İL**

IV) Yenilenebilir  enerji kaynakları kullanan yeni sera

2.000.000

81 İL

V) Yenilenebilir enerjiden ısı/  elektrik üreten tesislerin yapımına yönelik yeni tesisler

2.000.000

   39 İL**

VI) Çelik silo

1.500.000

81 İL

VII) Soğuk hava deposu

1.500.000

81 İL

VIII) Hayvansal ve bitkisel orjinli gübre işlen, pak. ve dep.

2.000.000

81 İL

IX) Tarımsal üretime yönelik modern sabit yatırımlar

Büyükbaş

1.500.000

    39 İL**

Küçükbaş

1.000.000

    39 İL**

Su ürünleri tesisleri

1.000.000

    39 İL**

Kültür mantarcılığı

1.000.000

    39 İL**

Kırsal turizm yatırımları

1.500.000

    39 İL**

Çiftlik faaliyetlerinin geliştirilmesine yönelik altyapı sistemleri

  500.000

81 İL

El sanatları ve katma değerli ürünler

  500.000

    39 İL**

Bilişim sistemleri ve eğitimi

  500.000

81 İL

*Yaş meyve sebze tasnif, paketleme ve depolama yatırımları: Yaş meyve sebzenin tasnifi (boy, renk vb.) paketlenmesi (yıkanmış, yıkanmamış, dondurulmuş, dondurulmamış) ve soğuk hava deposunda depolanması proseslerinin tamamını sağlayan yatırımı ifade eder. Örneğin, domatesin boylanarak paketlenip soğuk hava deposunda saklanmasını sağlayan tesis bu yatırım adı altında ifade edilir. Ancak, domatesin suyunun çıkartılması, kurutulması, salça yapılması, doğranması gibi işlemlere tabi tutulması halinde bu kapsamda değerlendirilmez, BÜİ kapsamında değerlendirilir.           

**39 İl IPARD II Uygulamalarının Dışında Kalan İllerdir. 

Yatırım konuları
Ekonomik yatırım konularında;

a) Tarımsal ürünlerin işlenmesi, depolanması ve paketlenmesine yönelik yeni tesislerin yapımı,
b) Tarımsal ürünlerin işlenmesi, depolanması ve paketlenmesine yönelik mevcut faal olan veya olmayan tesislerin kapasite artırımı ve/veya teknoloji yenilenmesi,
c) Tarımsal ürünlerin işlenmesi, depolanması ve paketlenmesine yönelik kısmen yapılmış yatırımların tamamlanması,
ç) Yenilenebilir enerji kaynakları kullanan yeni seraların yapımı,
d) Bu Tebliğ kapsamında bulunan konularla ilgili tarımsal faaliyetlere yönelik yapılmış tesisler ile bu Tebliğ kapsamında yapılacak tesislerde, ayrıca üç dekardan küçük olmaması şartıyla örtü altı kayıt sistemine kayıtlı mevcut modern seralarda kullanılmak üzere; yenilenebilir enerji kaynaklarından jeotermal ve biyogazdan ısı ve/veya elektrik üreten tesisler ile güneş ve rüzgar enerjisinden elektrik üreten tesislerin yapımı,
e) Tarımsal üretime yönelik sabit yatırımlar,
f) Hayvansal ve bitkisel orjinli gübre işlenmesi, paketlenmesi ve depolanması,
hibe desteği kapsamında değerlendirilir.
Kırsal ekonomik altyapı yatırım konularında;
a) Kırsal turizm yatırımları,
b) Çiftlik faaliyetlerinin geliştirilmesine yönelik altyapı sistemleri,
c) El sanatları ve katma değerli ürünler,
ç) Bilişim sistemleri ve eğitimi,
hibe desteği kapsamında değerlendirilir.
 

İstisnalar:

- Tarımsal ürünlerin işlenmesi kapsamında, başka bir yatırım tesisinde ilk işlemesi yapılan mamul ürünün ikincil işlenmesine ve paketlenmesine yönelik yatırım teklifleri hibe desteği kapsamında değerlendirilmez. Sert kabuklu meyveler bu madde kapsamında değildir.

 

-Un ve karma yem konularında yeni yatırım tesisi başvuruları kabul edilmez. Kütlü pamuk konusunda kapasite artırımı ve/veya teknoloji yenileme dışındaki başvurular kabul edilmez. Çay konusunda sadece yaş çay üretiminin yapıldığı illerdeki başvurular kabul edilir.

 

-Tarımsal ürünlerin depolanmasına yönelik yeni tesis başvurularında sadece çelik silo ve soğuk hava deposu hibe desteği kapsamında değerlendirilir.

 

-Kırsal ekonomik altyapı yatırımlarından kırsal turizm için yeni tesis, diğer yatırımlar için kapasite artırımı ve/veya teknoloji yenileme konusunda başvuru yapılabilir. Ayrıca, kırsal turizm ve el sanatları ve katma değerli ürünler konularına sadece kırsal alanda başvuru yapılabilir.

 

-Kırsal ekonomik altyapı yatırımlarından çiftlik faaliyetlerinin geliştirilmesine yönelik altyapı sistemleri hariç, bütün başvurularda başvuruya esas yatırım konusunun hibe desteği kapsamında değerlendirilebilmesi ve hibe desteğinden yararlanabilmesi için, alınmış veya alınacak olan yapı ruhsatı ve yapı kullanım izin belgelerinin mutlaka başvuru konusu ile uyumlu olması gerekir.

 

-Yeni tesis, tamamlama ve kapasite artırımı ve/veya teknoloji yenileme başvurularında 3218 Sayılı Serbest Bölgeler Kanunu göre kurulmuş serbest bölgelerde yapılacak yatırımlar için başvurular kabul edilmez:

- Yatırımın yapılacağı yerin hisseli olması halinde;

a) Hissedarlardan birisinin başvurusu halinde  diğer hissedarlardan muvafakat alınmalıdır.

b) Ulusal mevzuat gereği alınması gereken tüm yasal izin ve ruhsatlardan başvuru sahipleri sorumludur.

 

Uygulama illerinin yatırım konuları

Program çerçevesinde Afyonkarahisar, Ağrı, Amasya, Ankara, Aydın, Balıkesir, Burdur, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Giresun, Hatay, Isparta, Mersin, Kars, Kastamonu, Konya, Kütahya, Malatya, Manisa, Kahramanmaraş, Mardin, Muş, Nevşehir, Ordu, Samsun, Sivas, Tokat, Trabzon, Şanlıurfa, Uşak, Van, Yozgat, Aksaray, Karaman, Ardahan illerinde;
a) Yaş meyve sebze tasnif, paketleme ve depolama yatırımları hariç bitkisel ürünlerin işlenmesi, paketlenmesi ve depolanması,
b) Hayvansal ürünlerin işlenmesi, paketlenmesi ve depolanması konusunda sadece ham derinin işlenmesi,
c) Soğuk hava deposu,
ç) Çelik silo,
d) Hayvansal ve bitkisel orjinli gübre işlenmesi, paketlenmesi ve depolanması,
e) Yenilenebilir enerji kullanan yeni sera,
f) Kırsal ekonomik alt yapı yatırım konularından; çiftlik faaliyetlerinin geliştirilmesine yönelik altyapı sistemleri, bilişim sistemleri ve eğitimi yatırımları,
Adana, Adıyaman, Antalya, Artvin, Bilecik, Bingöl, Bitlis, Bolu, Edirne, Eskişehir, Gaziantep, Gümüşhane, Hakkari, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kırklareli, Kırşehir, Kocaeli, Muğla, Niğde, Rize, Sakarya, Siirt, Sinop, Tekirdağ, Tunceli, Zonguldak, Bayburt, Kırıkkale, Batman, Şırnak, Bartın, Iğdır, Yalova, Karabük, Kilis, Osmaniye ve Düzce illerinde ise;
a) Bitkisel ürünlerin işlenmesi, paketlenmesi ve depolanması,
b) Hayvansal ürünlerin işlenmesi, paketlenmesi ve depolanması,
c) Su ürünlerinin işlenmesi, paketlenmesi ve depolanması,
ç) Soğuk hava deposu,
d) Çelik silo,
e) Hayvansal ve bitkisel orjinli gübre işlenmesi, paketlenmesi ve depolanması,
f) Yenilenebilir enerji kullanan yeni sera,
g) Yenilenebilir enerji üretim tesisleri,
ğ) Tarımsal üretime yönelik sabit yatırımlar,
h) Kırsal ekonomik alt yapı yatırım konularından; kırsal turizm, çiftlik faaliyetlerinin geliştirilmesine yönelik altyapı sistemleri, el sanatları ve katma değerli ürünler, bilişim sistemleri ve eğitimi yatırımları,
hibe desteği kapsamında değerlendirilir.


Başvuru Sahiplerinde Aranılacak Özellikler
Ekonomik yatırımlar için başvuru sahiplerinde aranacak özellikler

Belirtilen yatırım konularını gerçekleştirmek üzere hazırlanacak proje başvuruları gerçek ve tüzel kişiler tarafından yapılır.
1- Kırsal ekonomik alt yapı konularından kırsal turizm ve el sanatları ve katma değerli ürünler hariç başvuru sahibi gerçek ve tüzel kişilerin, Bakanlık tarafından oluşturulan çiftçi kayıt sistemine veya Bakanlık tarafından oluşturulmuş diğer kayıt sistemlerine son başvuru tarihinden önce kayıtlı olması gerekir.
2- Tüm yatırımlara yönelik proje konularına başvurabilecek tüzel kişilerin idari ve mali açıdan kamudan bağımsız olması gerekir.
3-Tüm yatırımlar için son başvuru tarihinden önce kurulan;
a) Kollektif şirket, limited şirket ve anonim şirket şeklinde kurulmuş olan şirketler ve bunların aralarında oluşturdukları ortaklıklar,
b) Tarımsal amaçlı kooperatifler, üretici birlikleri ile bunların üst birlikleri, ekonomik yatırım konularına tüzel kişilik olarak başvurabilirler.
4-Üçüncü fıkranın (a) ve (b) bentlerinde belirtilen kuruluşlar, kuruluş tüzüklerinde/ ana sözleşmelerinde belirtilen faaliyet alanları ile ilgili yatırım konularına başvurabilir.
5- Üçüncü fıkranın (a) ve (b) bentlerinde belirtilen kuruluşların proje başvurusu, hibe sözleşmesi imzalanması ve uygulamaların gerçekleştirilmesi konularında yetkili kurullarından son başvuru tarihinden önce yetki almış olması ve bu yetki belgesini proje başvurularında ibraz etmiş olmaları gerekir.
Hibeye Esas Proje Toplam Tutarları ve Destekleme Oranı
Ekonomik yatırım konularında yatırım tutarı ve destekleme oranı
Ekonomik yatırım konularında hibeye esas proje tutarı;
a) Bitkisel ürün işlenmesi, paketlenmesi ve depolanmasına yönelik yatırımlardan yaş meyve sebze tasnif, paketleme ve depolama yatırımları için 2.000.000 Türk Lirası, tohum işleme, paketleme ve depolama yatırımları için 2.000.000 Türk Lirası, bunun dışında kalan yatırımlar için 1.500.000 Türk Lirası,
b) Hayvansal ürün işlenmesi, paketlenmesi ve depolanmasına yönelik yatırımlar için 2.000.000 Türk Lirası,
c) Su ürünleri işlenmesi, paketlenmesi ve depolanmasına yönelik yatırımlar için 2.000.000 Türk Lirası,
ç) Hayvansal ve bitkisel orjinli gübre işlenmesi, paketlenmesi ve depolanmasına yönelik yatırımlar için 2.000.000 Türk Lirası,
d) Yenilenebilir enerji kaynakları kullanan yeni seraların yapımına yönelik yatırımlar için 2.000.000 Türk Lirası,
e) Soğuk hava deposu yapımına yönelik yeni yatırımlar için 1.500.000 Türk Lirası,
f) Çelik silo yapımına yönelik yeni yatırımlar için 1.500.000 Türk Lirası,
g) Bu Tebliğ kapsamında bulunan konularla ilgili tarımsal faaliyetlere yönelik yapılmış tesislerde kullanılmak üzere yenilenebilir enerji kaynaklarından jeotermal ve biyogazdan ısı ve/veya elektrik üreten tesisler ile güneş ve rüzgâr enerjisinden elektrik üreten tesislerin yapımına yönelik yatırımlar için 2.000.000 Türk Lirası,
ğ) Tarımsal üretime yönelik sabit yatırımlardan mantar yetiştiriciliğine yönelik sabit yatırımlar için 1.000.000 Türk Lirası, büyükbaş hayvan yetiştiriciliğine yönelik sabit yatırımlar için 1.500.000 Türk Lirası, küçükbaş ve su ürünleri yetiştiriciliğine yönelik sabit yatırımlar için 1.000.000 Türk Lirası,üst limitini geçemez.
Kırsal ekonomik alt yapı yatırım konularında hibeye esas proje tutarı;
a) Kırsal turizme yönelik yeni tesis yatırımları için 1.500.000 Türk Lirası,
b) Çiftlik faaliyetlerinin geliştirilmesine yönelik altyapı sistemlerine yönelik yatırımlar için 500.000 Türk Lirası,
c) El sanatları ve katma değerli ürünlere yönelik yatırımlar için 500.000 Türk Lirası,
ç) Bilişim sistemleri ve eğitimine yönelik yatırımlar için 500.000 Türk Lirası,
üst limitini geçemez.
(3) Hibeye esas proje tutarı alt limiti en az 30.000 Türk Lirası’dır. Bu limitin altındaki başvurular kabul edilmez.
(4) Hibeye esas proje tutarının %50’sine hibe yoluyla destek verilir. Diğer %50’si oranındaki tutarı başvuru sahipleri temin etmekle yükümlüdür.
(5) Proje bütçesi KDV (Katma Değer Vergisi) hariç hazırlanır.
(6) Proje toplam tutarının; bu maddede belirlenen hibeye esas proje tutarını aşması durumunda, artan kısma ait işlerin proje sahiplerince ayni katkı olarak finanse edilmesi ve yatırım süresi içerisinde tamamlanması gerekir. Bu durumun hibe başvurusu ile beraber taahhüt edilmesi şarttır.
(7) Küçük ve orta ölçekli ekonomik faaliyetlere yönelik yatırım tesislerinin desteklenmesi amaçlandığından, başvuruda belirtilen proje toplam tutarı ile yatırım konusunun tam olarak gerçekleşmesi sağlanır.

Detaylı bilgi için:http://www.tarim.gov.tr/Duyuru/478/Kkydp-11-Etap-Teblig-Uygulama-Rehberi-Yayimlandi

 

İzmir ABİGEM’ den proje başvurusu danışmanlığı almak için: (232) 446 4380- Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

 

TÜRKÇETÜRKÇE|ENGLISHENGLISH


tobblogo

ETKİNLİK TAKVİMİ

« Ekim 2017 »
Pzt Sal Çrş Per Cum Cmt Paz
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          

iso9001

BiZE ULAŞIN

Saraçoğlu Caddesi Atasoy İşhanı No: 3/210   Ödemiş / İZMİR

Telefon: +90 232 545 13 78
Faks: +90 232 545 24 38

JoomShaper