header2
Haberler - Ödemiş Ticaret Borsası
Haberler

Haberler (342)

Çarşamba, 19 Eylül 2018 17:15

Yerli Üretim Logosu Kullanılmaya Başlandı:

 

Ticaret Bakanlığı yerli malını ayırt edici etiket için ilk adımı attı. Fiyat etiketi yönetmeliğinde değişiklik yapılmasına dair yönetmelikle üretim yeri Türkiye olan mallar için bakanlıkça tespit ve ilan edilen şekil, logo veya işaretin kullanılması öngörüldü.

Bunun üzerine bugün (19.09.2018) yapılan toplantıda Ticaret Bakanımız  etiketlerde yeni dönem başladığını belirterek 'YERLİ ÜRETİM LOGOSU' nu tanıttı. Üretimi Türkiye’de yapılan ürünlerin etiket, tarife ve fiyat listelerinde kullanılması zorunlu “YERLİ ÜRETİM” logosunun Bakanlıkça belirlenmiş şekline ve kullanımında dikkat edilmesi gereken hususlar bulunmaktadır. Buna göre;

18/9/2018 tarihli ve 30539 ve sayılı Resmi Gazete ’de yayımlanarak, 3/10/2018 tarihinde yürürlüğe girecek olan düzenleme ile anılan Yönetmelik maddesinde değişikliğe gidilerek etiket ve listelerde bulunması zorunlu bilgilere;

“..  d)Malın satış fiyatı ve birim fiyatının uygulanmaya başladığı tarih,

     e)Üretim yeri Türkiye olan mallar için, Bakanlıkça tespit ve ilan edilen şekil, logo veya işaret.” hususları eklenmiştir.

Bu doğrultuda tüketicilere yönelik mal satışlarında, ürünün ülkemizde üretildiğini göstermek üzere tüketicilerin dikkatini ilk bakışta çekecek nitelikte “YERLİ ÜRETİM” logosu hazırlanmıştır.

“YERLİ ÜRETİM” logosunun Türkiye’de üretilen tüm ürünlerin etiketlerinde, tarife ve fiyat listelerinde kolaylıkla görünebilir ve okunabilir şekilde bulunması zorunludur. Logo, tüketicilerin rahatça görebileceği şekilde ve orijinal renklerinde yerleştirilmelidir. Logonun küçültülmesi veya büyütülmesi gereken durumlarda “YERLİ ÜRETİM” Logosu Kurumsal Kimlik Kılavuzunda yer alan oranlara uyulmalıdır.

Konu ile ilgili Ödemiş Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı A.Latif AKA: “Belirtilen Yönetmelik hükümleri gereği; bundan sonra satın alacağımız ürünlerin etiketlerinde,  yukarıda belirtilen logonun olmasına dikkat edelim. Tüm ülkemiz vatandaşlarının yerli üretim mallarını kullanması ve kullanma  bilincinin oluşturulması adına sorumluğu bulunmaktadır.  Yerli üretime sahip çıkan yeni uygulamamızın, ülkemiz ekonomik kalkınmasına katkı sağlayacağı inancıyla, YERLİ ÜRETİM logomuzun  hepimize hayırlı-uğurlu olmasını temenni ediyorum”  dedi. (19 Eylül 2018 – Ödemiş)

 

Çarşamba, 19 Eylül 2018 17:12

19 Eylül Gaziler Günü

 

İçinde bulunduğumuz ekonomik koşullarda ülke ekonomisinde önemli yer tutan Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerin (KOBİ)Finansman sorunlarının giderilmesi katkı saplamak üzere daha önce 2016 yılında 5 milyar TL,2018’in başında 7,5 milyar TL  düşük faizli kredi imkanı oda ve borsalarımızın güçlü destekleriyle üyelerimize sunulmuştur. Oda ve Borsalar Kobi Destek Kredisi adıyla tekrar başlatılmasına karar verilmiştir.

Bu çerçevede KOBİ Destek (Nefes)Kredisi lansmanı  31 Ağustos 2018 tarihinde Hazine ve Maliye Bakanı, Ticaret Bakanı ve banka genel müdürlerinin katılımıyla İstanbul’da gerçekleştirilmiştir.

Kullandırılacak kredi 6 ay anapara ödemesiz,12 ay eşit taksitli geri ödemeli toplam 18 ay vadeli olmak üzere, firma başı kredi azami tutarı 200,000 TL olacak, faiz oranı %1,85 olacaktır. Kobi Destek Kredisi 8 bankadan kullandırılacak olup, bu bankalar Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank, İş Bankası, Garanti Bankası, Yapı Kredi Bankası, Ziraat Katılım, Vakıf Katılım Bankası olarak belirlenmiştir.

Finansmanda inovasyon adı verilen Nefes Kredisi’nin devamı niteliğindeki kredi desteğinin Türkiye genelinde oda/ borsa üyelerine tekrardan sağlanacağı aktaran Ödemiş Ticaret Borsası Başkanı A.Latif AKA : “Kobi Destek Kredisi üyelerimize önemli finansman desteği sağlayacaktır. Kredi kullanmak isteyen üyelerimiz aylık 1,85 faiz oranı ile 200 bin liraya kadar 6 ay anapara ödemesiz, sonrasında 12 eşit taksitli toplam 18 ay kredi kullanabilecekler. Borsamız olarak proje taahhüt edeceğimiz tutarı bildireceğiz. İlgili destek kredisinin başta üyelerimize ve iş dünyamıza hayırlı –uğurlu olmasını temenni ediyorum” dedi.


Pazartesi, 27 Ağustos 2018 18:38

2018-2019 DÖNEMİ BURS MÜRACAATLARI:

 

1)  2018 / 2019 öğretim döneminde; geçen yıldan (2017/2018) burs alan ve başarılı olan (önceki dönemlerden başarısız dersi bulunmayan) öğrencilerin dışında yeni burs müracaatı kabul edilmeyecektir. (27.11.2017-26.12.2017 YÖNT-MECLİS kararları ile)

2)   Borsamız Burs müracaatları 27.08.2018-04.09.2018 tarihleri arasında yapılacaktır.

3)  Faaliyet alanımızda bulunan şehit ailesi çocuklarına burs verilmesi önceliği, önşartsız burs müracaatında bulunma ve Yönetim Kurulu kararı ile Ödemiş Ticaret Borsası Karşılıksız Burs'larından faydalanma hakkı verilmiştir. (01.08.2016 Yönetim Kurulu Kararı ile) 

4)   Öğrenciler ; nüfus cüzdanı fotokopisi, başarı durumlarını gösteren (transkript) belge ve Borsadan verilecek Burs Müracaat Formunu doldurarak başvuruda bulunabileceklerdir.

           ÖDEMİŞ TİCARET BORSASI

                    GENEL SEKRETERLİĞİ

Cuma, 17 Ağustos 2018 10:33

17 Ağustos Depremi

Ödemiş Ticaret Borsası’nca organize edilen 16 Ağustos 2018 tarihinde gerçekleştirilen,  ÖDEMİŞ PATATESİ COĞRAFİ İŞARET konulu  toplantıya ;  Ödemiş İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’nden Hürriyet DEMİRHAN, Ege Üniversitesi Ödemiş Meslek Yüksekokulu Öğretim Üyesi Funda YOLDAŞ, patates üreticisi  Mehmet AVCI, Levent KORUKOĞLU, Mehmet DİNLENMEZ  ile Genel Sekreter Ali ÖZ ve Genel Sekreter Yrd. Onur AKAR  katıldı.

Toplantı açılış konuşmasında Ödemiş Ticaret Borsası Genel Sekreteri Ali ÖZ: “ Ödemiş Ticaret Borsamızca 03.08.2002 tarihinde ÖDEMİŞ PATATESİ nin coğrafi işareti tescil belgesini almış bulunmaktayız. Bilindiği üzere coğrafi işaretler ülkemizin milli ve kültürel değerlerinin korunması, ekonomik gelişimi, ihracat gelirlerinin artırılması, kırsal kalkınma, tüketicinin korunması gibi önemli konularda hizmet vermektedir. Bu kapsamda ülkemizin ekonomik gelişimine katkı sağlamada öne çıkacak coğrafi işaretlerin belirlenmesi çalışmasına yönelik Borsamızca tescili alınmış coğrafi işaretli ürün ile ilgili  detaylı bir çalışma yapılması beklenmektedir. Coğrafi işaretli ürünle meşgul olan  üreticileri ve ticaretini yapan firma temsilcilerini bir araya getirerek, talep edilen anket sorularını sorarak, cevaplardan oluşan raporu TOBB’ne göndereceğiz. Konu ile ilgili üyelerimize de anket sorularını ulaştırarak görüşlerini alacağız. Ayrıca coğrafi işaretli ürünümüz olan ÖDEMİŞ PATATESİ ’ne ait son yedi yıllık ekonomik değerlerine ilişkin tablo bilgileri doldurularak Birliğimize ulaştırılacaktır. Coğrafi işaretli ürünümüze sahip çıkmaya çalışıyoruz” dedi.   

Yine konu ile ilgili TC. Ödemiş İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’nden Ziraat Mühendisi Hürriyet DEMİRHAN : “ Bu bölgeye has yöresel ürünümüz olan ÖDEMİŞ PATATESİ COĞRAFİ İŞARET TESCİL BELGESİ ’nin değerini iyi bilmemiz, tüketicilerimizin coğrafi işaretli ürünlere yönelmesini sağlayarak, fatura ve müstahsil makbuzlarında ÖDEMİŞ PATATESİ teriminin özellikle kullandırılması yönünde bilinç oluşturulması önem arz etmektedir” dedi.

Toplantı sonunda görüş ve temenniler belirtilerek, Ödemiş pazarı olan günlerde ÖDEMİŞ PATATESİ coğrafi işaret ambleminin üreticilerimize, üyelerimize, paydaşlarımıza ve halkımıza dağıtılabileceği ifade edildi. (16 Ağustos 2018 – Ödemiş Ticaret Borsası)

TOBB Başkanı M. Rifat HİSARCIKLIOĞLU ’nun başkanlığında yapılan toplantı TOBB İkiz Kulelerde 13 Ağustos 2018 tarihinde gerçekleştirildi. 


“TOBB Bölge Toplantıları'” kapsamında Ege Bölgesi toplantısına Ödemiş Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı  A.Latif AKA da katılım sağladı.

Toplantıya katılan bölge oda/borsa başkanlarına, TOBB’un çalışmaları ve Türkiye ekonomisine ilişkin sunumlar yapıldı. (13 Ağustos 2018 – TOBB)

Cuma, 10 Ağustos 2018 14:57

İlk İncir Alım Töreni

 

Ödemiş Ticaret Borsası Meclis Katip Üyesi Vasıf  Baran ŞENTÜRK, Nazilli Ticaret Borsası tarafından düzenlenen incir üreticileriyle işletmelerin buluştuğu 2018 – 2019 sezonu “İlk İncir Alım Töreni” ve “Organik Üreticiler Ödül Töreni” ne katılım sağladı. Tören sonrası dereceye giren üreticilere plaket verildi.

Konuyla ilgili ŞENTÜRK : “Ödemiş Ticaret Borsası’nı temsilen katıldığım törende üreticilerimize şahsımca  plaket verdirten, Nazilli Ticaret Borsası’na teşekkür ederiz. 2018 – 2019 dönemi kuru incir sezonumuzun hayırlı – uğurlu olmasını diliyorum” dedi.  (09/08/2018 -  Nazilli Ticaret Borsası )


Sayfa 1 / 25

TÜRKÇETÜRKÇE|ENGLISHENGLISH


tobblogo

ETKİNLİK TAKVİMİ

« Eylül 2018 »
Pzt Sal Çrş Per Cum Cmt Paz
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

iso9001

BiZE ULAŞIN

Saraçoğlu Caddesi Atasoy İşhanı No: 3/210   Ödemiş / İZMİR

Telefon: +90 232 545 13 78
Faks: +90 232 545 24 38

JoomShaper