header2

İlçe Sorunları ve Çözüm Önerileri

1) TARIM BAĞKUR TEVKİFAT UYGULAMASININ KALDIRILMASI VEYA BELİRLENEN ORANIN DÜŞÜRÜLMESİ: 

SORUN: Tarım Bağkur kesinti oranı %2 nin yüksek olduğu,ilgili  sorumluluğun tüccarlarımızdan alınması istenmiştir. Ödemiş Ticaret Borsası Üyeleri; bürokrasi ile uğraşmanın zorluğunu dile getirmişler,çiftçilerin prim ödemelerini kendilerinin yapması ve borçlarını kendilerinin takip etmesi yönünde talepleri oluşmuştur.  

ÇÖZÜM ÖNERİSİ: Bu nedenle, konunun değerlendirilerek  söz konusu tevkifat (%2’lik oran) uygulamasının iptal edilerek Tarım Bağ-Kur tevkifat uygulamasının tüccarların üzerinden tamamen alınması,   eğer bu mümkün değil ise %2’lik bağkur tevkifatı yerine,  %1’lik orana devam edilmesi   üreticilerimizi-tüccarlarımızı rahatlatacaktır.

 

2) SÜT VE SÜT ÜRÜNLERİNİN SATIŞLARINDAKİ KDV ORANININ DÜŞÜRÜLMESİ: 

SORUN: Küçük Menderes havzasında bulunan süt ürünleri imalatçılarının en büyük sorunu süt ve süt ürünlerindeki  KDV oranının yüksek olmasıdır. Ödemiş Ticaret Borsası Üyeleri satışlardaki %8 KDV oranının yüksek olduğunu, bunun %1’e düşürülmesi ile piyasanın daha canlı-kayıt altına alınacağını belirtmişlerdir.

ÇÖZÜM ÖNERİSİ: Süt ve Süt ürünleri satışlarındaki bu KDV oranının %1’e düşürülmesi yönündedir.

 

3)  BOZDAĞ VE AYDIN DAĞLARINA TÜNEL AÇILMASI :  

SORUN: Ödemiş Küçük Menderes havzasının merkezidir. Bölgemiz son derece verimli topraklara sahiptir.  Fakat Ödemiş’imiz iki dağ arasında kalmıştır. Konumu gereği mevcut zenginliğini ülke ekonomisine yansıtamamaktadır. Buradaki sorunumuz havzamızın kapalı bir konumda olmasıdır. 

ÇÖZÜM ÖNERİSİ: Şehrimizden Aydın-Ödemiş-Manisa  transit geçişinin tünellerle sağlanması, bu bölgeye hareket ve canlılık getirecektir. Tünel konusunda gerekli çalışmaların yapılmasını arz ederiz

 

4) ÖDEMİŞ’İN İL OLMASI:

SORUN: Ödemiş ilçemizin 82. il olma yolundaki çalışmalara hız verilmesi. 

GÖRÜŞ: İzmir iline bağlı 1082 km2  alana sahip Ödemiş ilçemizin  İzmir’e uzaklığı 120 km dir ve nüfusu ise 130 bindir. Küçük Menderes Havzası’nın en büyük merkezi durumundadır. Tire, Bayındır, Kiraz, Beydağ İlçelerinin Ödemiş’e bağlanması durumunda  Ödemiş’in nüfusu 350 bine yükselecektir. Ödemiş  hem tarihi geçmişi hem de sosyo – ekonomik gücüyle  il olmayı hak ediyor. Tire, Bayındır, Kiraz  ve Beydağ ilçelerine 30- 40 km uzaklıkta olan Ödemiş’e söz konusu ilçelerin bağlanması durumunda daha iyi hizmet getirileceğini düşünmekteyiz.

 

5) ORTAKLARI ARASINDA PARALEL YAPIYA YAKINLIĞI TESBİT EDİLEN VEYA ZANNIYLA TUTUKLU BULUNAN ŞİRKETLERİN DÜŞTÜĞÜ DURUM VE BU ŞİRKETLERİN GELECEĞİ BELİRSİZDİR:  

SORUN: Paralel yapıyla ilişkili olduğu zannıyla,  şirket ortakları içinde tutuklu bulunması;  örgütle hiçbir bağlantısı olmayan diğer ortakları, şirket çalışanlarını ve tüm şirketi zor duruma sokmuştur ve belirsizlik vardır. 

ÇÖZÜM ÖNERİSİ:  Bu Şirketlerin yapılması zorunlu Genel Kurulu’nu Ticaret Odaları tescil etmemektedirler. İmza sirküleri dahi alınamamaktadır. Şirketlerin bekası tehlikede olup, yüzlerce kişinin çalıştığı işletmeler, günü gelmiş kredilerini ödeyememektedirler. Bu belirsiz durumdan şirketlerimiz kurtarılarak, Yasalar çerçevesinde bürokratik kolaylıklar sağlanmalıdır. 

Okunma 6333 defa

TÜRKÇETÜRKÇE|ENGLISHENGLISH


tobblogo

ETKİNLİK TAKVİMİ

« Temmuz 2024 »
Pzt Sal Çrş Per Cum Cmt Paz
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

BiZE ULAŞIN

Saraçoğlu Caddesi Atasoy İşhanı No: 3/210   Ödemiş / İZMİR

Telefon: +90 232 545 13 78
Faks: +90 232 545 24 38

JoomShaper